top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2021'de öyküler "doğa sevgisi" için yazılacak!

Gençlere dünyayı öykülerle anlama ve anlatabilme fırsatı sunan Zeynep Cemali Öykü Yarışması'nın 2021 teması DOĞA SEVGİSİ. 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin her yıl yoğun ilgi gösterdiği yarışmanın 2021 yılı başvuruları 1 Aralık'ta başladı ve son başvuru tarihi 25 Mayıs 2021.

2011'den beri Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin dört bir yanından 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Zeynep Cemali Öykü Yarışması, ilkgençliğe adım atan genç öykücüleri yazmaya davet ediyor, 11 yıldır onların yazı serüvenine eşlik ediyor. Milli Eğitim Bakanlığının ülke çapında duyurduğu yarışmada gençler bu kez DOĞA SEVGİSİ temasında öyküler yazacak. Edebiyatımıza yeni öykücüler kazandırmayı amaçlayan yarışmaya son başvuru tarihi 25 Mayıs 2021.

Kucaklaşmaya Davet

Her yıl olduğu gibi edebiyatımızın tanınmış isimlerinden oluşan seçici kurulda bu yıl Berna Durmaz, Hakan Bıçakcı, Mine Soysal, Yekta Kopan ve Dr. Müren Beykan yer alıyor. 2021 öykülerine kılavuzluk edecek cümle, Zeynep Cemali'nin Gül Sokağı'nın Dikenleri kitabından: "Muştuyu alan sokağa fırlıyor, birbirleriyle kucaklaşıyordu." 2009 yılında aramızdan ayrılan usta öykücü Zeynep Cemali'nin roman ve öykü kitaplarından seçilen bir cümlenin kılavuzluk ettiği farklı bir temayı işleyen yarışmaya bugüne dek katılan binlerce genç, "kardeşlik", "hoşgörü", "arkadaşlık", "umut", "cesaret", "adalet", "dayanışma", "kararlılık", "yalan" ve "çocuklukta özgürlük" üzerine öyküler yazdı. Ödül töreni 2021 sonbaharında! Ödüle değer görülen genç öykücüler, 2021 sonbaharında düzenlenecek törende ödüllerini, usta edebiyatçıların elinden alacaklar. Bugüne kadar yarışmada dereceye giren öyküler ve seçici kurulların dikkatini çeken öyküler kitaplaştırılarak yayımlandı. Geleceğin öykücülerini müjdeleyen Zeynep Cemali Öykü Yarışması Ödüllü Öyküler Kitapçıkları’nın geçmiş sayılarını gunisigikitapligi.com adresinden okumak ya da indirmek mümkün.
Comments


bottom of page