top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Elma Çocuk 10. Yaşını Kutluyor

Elma Çocuk, onuncu yılını 14-19 Aralık 2020 tarihlerinde bir dizi çevrimiçi etkinlikle okurlarıyla birlikte kutluyor.2010 yılında kurulan ve kurulduğu günden bugüne çocuklara okumayı sevdirmek, onları nitelikli kitaplarla buluşturmak için çabalayan, üreten Elma Çocuk, 10 yaşında. Türkiye’de çocuk edebiyatının gelişimine önemli katkılar sunan Elma Çocuk, onuncu yaşını, 14-19 Aralık 2020 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek bir dizi etkinlikle kutluyor. Ahmet Şerif İzgören, Tülay Üstündağ, Berk Öztürk, İpek Arman, Çağatay Akyol, Berfin Sıla Kepez, Sedat Sever, Özden Özkanoğlu, Oğuz Demir, Pelin Güneş, Vildan Varış Örkmez, Gülderen Çopur, Demet Uyar, Şener Şükrü Yiğitler, Filiz Çavuş, Ahmet Önel, Nehir Yarar, Mehmet Erkan ve Özlem Fedai Korçak, “Elma Çocuk 10. Yıl Buluşması”nda kitapsever çocuk, genç ve yetişkinlerle bir araya geliyor.


Nitelikli Okur Yetiştirdi


Bugüne kadar binlerce kitabı çocuk ve genç okurla buluşturan Elma Çocuk, sadece kitap yayımlamakla yetinmiyor, nitelikli genç okurlar yetiştirmek için de çeşitli projeler geliştiriyor. Bunlardan en önemlisi “Oku-Düşün-Göster” projesi. Bu projeyle çocuklar okudukları kitapları bir düşünce süzgecinden geçirebiliyor.


Bir diğer önemli proje ise “Kitabın Mutfağı”. Yayımlanmadan önce metnin çocuğa göreliğini çocuk ve eğitimci gözüyle test etmek amacıyla hayata geçirilen proje, çocuklara kendileri için yazılan kitaplarda söz hakkı tanımak, sorgulamaya fırsat vererek okumayı sevdirmek, eleştirel bakış açısı kazandırmak, önemli olduklarını hissettirmek, onları daha iyi tanıma ve anlama fırsatı yakalamak amaçlarını taşıyor. Elma Çocuk, "Müzecik" adını verdiği, Türkiye'de ilk ve tek çocuk edebiyatı koleksiyonuna da sahip.