top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera


 
Salgını önceden bilen roman!

LiteraHaber Günlük ritüellerin, rutinlerin ve kaçırılan fırsatlar üzerine düşünen Salgın, yeni nesiller için farklı bir kıyamet senaryosu sunuyor. Çok ama çok tanıdık bir senaryo.2018 yılında yayımlandığında pekçok ödüle aday olan, Kirkus Ödülü’nü alan Salgın, günümüzdeki salgını iki yıl öncesinden biliyor gibi yazılmış, dikkat çekici bir roman. Ling Ma, insanlığı neredeyse yok eden salgında hayatta kalmış bir kadının hikayesi ile salgının öncesini dönüşümlü olarak ele alarak, bir kıyamet sonrası anlatısı kuruyor.


Basın Bülteninden: “Dünyanın sonu gelmiş olabilir. Ama Y kuşağına mensup bir işkolik olan Candace Chen için bu durumun pek bir şey değiştirdiği söylenemez."

Göçmen anne babasının ölümünün ardından düştüğü boşluğu doldurmak için kendisini işinin rutinine bırakan Candace Chen, korkunç bir salgın New York’u kasıp kavurmaya başladığında tam da bu sebeple bu duruma pek önem vermez. Fakat Shen Humması yayılmaya devam eder. Aileler şehri terk eder. Metrolar çalışmayı bırakır. Şirketler, ofisin işlerini halletmesi için bir iki kişiyi bırakarak salgın sonrası dönmek üzere ofislerini kapatırlar. Chen de büyük bir tazminat vaadiyle ofiste kalmaya karar verenlerdendir.


Bir başına kalan Chen, terk edilmiş haldeki ürkütücü New York’un bomboş sokaklarını fotoğraflamaya başlar ve bu fotoğrafları NY Hayaleti ismindeki blogunda paylaşır.Ling Ma

Ancak tek başına uzun süre hayatta kalması mümkün değildir. Başlarında iktidar özentisi bir bilişimci olan Bob’un bulunduğu bir grupla yolu kesişen Chen, kendisi ve geleceği için en iyisinin ne olduğuna karar vermek zorunda kalacaktır.


Günlük ritüellerin, rutinlerin ve kaçırılan fırsatlar üzerine düşünen Salgın, yeni nesiller için farklı bir kıyamet senaryosu sunuyor. Çok ama çok tanıdık bir senaryo.


コメント


bottom of page