top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Çevrimiçi Etkinlikler Sürüyor

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu sonbaharda da sanatseverleri sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya devam ediyor.

İnternet üzerinden canlı yayınlanacak etkinliklerde 17 Kasım Salı günü “Uzak Mesafeli Yakın Okumalar”da Yaşar Kemal’in Yer Demir Gök Bakır adlı yapıtı konuşulacak. 18 Kasım Çarşamba günü yapılacak olan “Bakmak, Dinlemek, Okumak”ın konuğu ise yazar Ömür İklim Demir. “Sanat Dünyamız Konuşmaları” dizisinin 19 Kasım Perşembe günü yapılacak bölümünde ise sezonun en önemli organizasyonlarından olan, 24. Uluslararası Tiyatro Festivali konuşulacak.Uzak Mesafeli Yakın Okumalar


Türk dili ve edebiyatı uzmanı Dr. Erkan Irmak’ın hazırlayıp sunduğu “Uzak Mesafeli Yakın Okumalar”ın bu ay odağında Yaşar Kemal’in Yer Demir Gök Bakır adlı yapıtı yer alıyor.

“Dağın Öte Yüzü” üçlemesinin ikinci romanı olan Yer Demir Gök Bakır küçük bir köyün içine düştüğü derin çıkmazı, köylülerin giderek onları içine çeken korkularını, mitlerle bezedikleri hayallerini ve gerçeğin ağır yükünü anlatır. Bu seminerde, uzun ve karanlık bir kışa yaklaşan insanlığın yeniden artan ortak kaygılarını, içinden çıkamadığımız yalnızlık duygusunu, kaçacak hiçbir yer, sığınacak hiç kimse kalmadığında yaşamın nasıl ağırlaştığını Yaşar Kemal’in Toroslar’ın uzak bir köyünden yükselttiği sese kulak vererek anlamaya çalışacağız.

“Uzak Mesafeli Yakın Okumalar” ilhamını Yapı Kredi Yayınları’nın “Modern Klasikler” başlıklı yayın dizisinden alıyor. Irmak, ayda bir kere sunduğu seminerde 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyılda eserler vermiş ve adları bugün dünya edebiyatı pantheonuna yazılmış yabancı yazarların ve aynı dönemlerde ürün vermiş Türk edebiyatının ustalarının eserlerini çeşitli boyutlarda ele almayı amaçlıyor. 17 Kasım Salı günü saat: 18:00’da herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye link’e tıklayarak https://www.youtube.com/watch?v=AkqCaScgLgY&feature=youtu.be Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz. Bakmak Dinlemek Okumak: Kum Tefrikaları


“Bakmak Dinlemek Okumak” söyleşilerinin bu ayki konuğu Ömür İklim Demir ve ilk romanı Kum Tefrikaları. Günlük yaşamın lime lime ettiği bütün evhamlı ruhların hikâyelerini alçakgönüllü ama yetkin bir dille birleştirdiği ilk kitabı Muhtelif Evhamlar Kitabı’yla kendi okur kitlesini yaratan yazar, yeni romanında Türkiye’nin son yüz yılında dolanıyor, geçmişle geleceğin arasında sabırla mekik dokuyor.