top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

12. Türkân Saylan Sanat Ödülünü Gaye Boralıoğlu kazandı

12. Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri, İş Sanat Kültür Merkezi’nde düzenlenen 13. Türkân Saylan Anma Töreni’nde sahipleriyle buluştu.


Bu yıl, bilim dalında ödülün sahibi Doç. Dr. Deniz Ceylan olurken sanat dalında Gaye Boralıoğlu’nun “Alâmetler Kitabı” adlı eseri ödüle değer görüldü.


Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) üyeleri ve gençlerinin yanı sıra Prof. Dr. Türkân Saylan’ın sevenlerinin yoğun katılım gösterdiği anma ve ödül töreninin sunuculuğunu sanatçı Berna Laçin üstlendi. Laçin, “Bugün, Atatürk’ün açtığı yolda bize ışık tutan gerçek bir Cumhuriyet kadınını, Prof. Dr. Türkân Saylan’ı anmak üzere bir araya geldik. Bu törenin sunum görevinin bana verilmiş olmasından dolayı, büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Dilerim uzun yıllar birlikteliğimiz sürer.” dedi.


Tören, Prof. Dr. Türkân Saylan’ın anısına hazırlanmış, Çağdaş Yaşam’ın hayatına dokunduğu kişi ve gençlerin düşüncelerini anlatan belgesel gösterimiyle başladı. Gösterimin ardından ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel açış konuşmasını gerçekleştirdi. Başkan Prof. Dr. Yüksel, ÇYDD’nin 33 yıldır devam eden çağdaşlık yolculuğunu; gelişimini ve yaşanan tüm zorluklarla nasıl mücadele ettiğini izleyicilerle paylaşarak “Türkân Hocamız, Çağdaş Cumhuriyet değerlerine bağlı bir bilim insanı olarak çıktığı hekimlik yolculuğunda ilk olarak cüzzam hastalarına umut oldu, tedavilerini gerçekleştirdi. Daha sonra bu hastaların tedavi sonrasında eğitim ihtiyaçlarına destek olarak onların geleceğine ışık tuttu. Bu yolculukta, kız çocuklarının okula gönderilmediğini fark eden Türkân Saylan, her zaman “sorunun değil, çözümün bir parçası ol” düşüncesiyle hareket ederek ülkemizdeki kız çocuklarının eğitime ulaşmasını sağladı.


Bugün, ÇYDD çatısı altında, sizlerin desteği ile birlikte 104 bin kız öğrencimize burs desteği sağlamış bulunuyoruz. O’ndan öğrendiklerimizle Çağdaş Türkiye için, gençlerimiz ve çocuklarımız için çalışmaya devam ediyoruz. Türkân Saylan, hep bizimlesin!” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.