top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

12. Türkân Saylan Sanat Ödülünü Gaye Boralıoğlu kazandı

12. Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri, İş Sanat Kültür Merkezi’nde düzenlenen 13. Türkân Saylan Anma Töreni’nde sahipleriyle buluştu.


Bu yıl, bilim dalında ödülün sahibi Doç. Dr. Deniz Ceylan olurken sanat dalında Gaye Boralıoğlu’nun “Alâmetler Kitabı” adlı eseri ödüle değer görüldü.


Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) üyeleri ve gençlerinin yanı sıra Prof. Dr. Türkân Saylan’ın sevenlerinin yoğun katılım gösterdiği anma ve ödül töreninin sunuculuğunu sanatçı Berna Laçin üstlendi. Laçin, “Bugün, Atatürk’ün açtığı yolda bize ışık tutan gerçek bir Cumhuriyet kadınını, Prof. Dr. Türkân Saylan’ı anmak üzere bir araya geldik. Bu törenin sunum görevinin bana verilmiş olmasından dolayı, büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Dilerim uzun yıllar birlikteliğimiz sürer.” dedi.


Tören, Prof. Dr. Türkân Saylan’ın anısına hazırlanmış, Çağdaş Yaşam’ın hayatına dokunduğu kişi ve gençlerin düşüncelerini anlatan belgesel gösterimiyle başladı. Gösterimin ardından ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel açış konuşmasını gerçekleştirdi. Başkan Prof. Dr. Yüksel, ÇYDD’nin 33 yıldır devam eden çağdaşlık yolculuğunu; gelişimini ve yaşanan tüm zorluklarla nasıl mücadele ettiğini izleyicilerle paylaşarak “Türkân Hocamız, Çağdaş Cumhuriyet değerlerine bağlı bir bilim insanı olarak çıktığı hekimlik yolculuğunda ilk olarak cüzzam hastalarına umut oldu, tedavilerini gerçekleştirdi. Daha sonra bu hastaların tedavi sonrasında eğitim ihtiyaçlarına destek olarak onların geleceğine ışık tuttu. Bu yolculukta, kız çocuklarının okula gönderilmediğini fark eden Türkân Saylan, her zaman “sorunun değil, çözümün bir parçası ol” düşüncesiyle hareket ederek ülkemizdeki kız çocuklarının eğitime ulaşmasını sağladı.


Bugün, ÇYDD çatısı altında, sizlerin desteği ile birlikte 104 bin kız öğrencimize burs desteği sağlamış bulunuyoruz. O’ndan öğrendiklerimizle Çağdaş Türkiye için, gençlerimiz ve çocuklarımız için çalışmaya devam ediyoruz. Türkân Saylan, hep bizimlesin!” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.


Ardından 12. Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri sahipleriyle buluştu. İlk olarak Bilim Akademisi Başkanı Prof. Dr. Canan Atılgan tarafından 12. Türkân Saylan Bilim Ödülü’nün sahibi açıklandı. Ödülün sahibi, Koç Üniversitesi’nde psikiyatri alanında çalışma yapan Doç. Dr. Deniz Ceylan oldu. Doç. Dr. Ceylan’ın konuşması ardından Sanat Ödülü’nü açıklamak üzere ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Lale Pilatin sahneye çıktı. 12. Türkân Saylan Sanat Ödülü için ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Seçici Kurul Başkanı Turhan Günay, Sezer Ateş Ayvaz, Nursel Duruel, Birsen Ferahlı, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Ayşe Sarısayın’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda Sanat Ödülü’nün sahibi Alâmetler Kitabı eseriyle Gaye Boralıoğlu oldu.


Gaye Boralıoğlu İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde sistematik felsefe ve mantık okudu, aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Gazeteci, reklam yazarı ve senaryo yazarı olarak çalıştı. Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Eylül Fırtınası” filminin senaryosunu yazdı. İlk kitabı Hepsi Hikâye 2001’de, Meçhul 2004’te, Aksak Ritim 2009’da, Mübarek Kadınlar 2014’te, Dünyadan Aşağı 2018’de İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Bir gençlik romanı olan İçimdeki Ses Günışığı Kitaplığı’ndan 2013’te, Ümit Kıvanç ile birlikte kaleme aldıkları Haysiyet Kıraathane Kitapları’ndan 2019’da çıktı. Kitapları ve öyküleri çeşitli dillere çevrildi. “Mi Hatice” adlı öyküsü kısa film olarak çekildi ve çeşitli festivallerde ödüller aldı. Aksak Ritim ile 2011 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü Mansiyonu’nu, Mübarek Kadınlar ile 2015 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü, Dünyadan Aşağı ile 2019 Duygu Asena Roman Ödülü’nü kazandı. Almanca’da Der Fall Ibrahim adıyla yayımlanan Meçhul romanı 2017 Frankfurt Kitap Fuarı’nın “Satırlar Arasında” programına seçildi.

Komentáře


bottom of page