top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
ay%C4%B1ndosyas%C4%B1_edited.jpg
ibranicegif.gif

AYIN DOSYA KONUSU:

umut

Dosya editörü: Oylum Yılmaz

Bütün hayallerimizin aksine büyüleyici bir uzay çağının değil, edebiyatçıları haklı çıkaracak distopik bir küresel salgının adı oldu 2020. Dünya, hayal edebileceğimiz bütün zorlukları tek bir yılda yaşattı hepimize. Ama fiziksel ama yürekten dünyanın acısı ve ağrısına karşı teselliyi ve umudu edebiyatta arayan Litera Edebiyat’ın ilk dosya konusu da işte bu yüzden “Umut” oldu. Hem dünyada ve edebiyatta umudu aramak, hem son on yılın edebiyatına umut çerçevesinden bakmak üzere harekete geçtik. Dosyamız umut üzerine yazılmış bir öykü ile açılıyor. Hikmet Hükümenoğlu Litera için kaleme aldığı “Toz” adlı öyküsünde dünyanın insana verdiği cevabı fısıldıyor kulağımıza: “Umut istiyorsan tehlikeyi göze alacaksın!

Aysu Önen ve Doğuş Sarpkaya umut kavramı çerçevesinde son on yılın Türkiye ve Dünya edebiyatına bakıyorlar. Pek çok yazarı ve eseri neredeyse tek tek ele alan oldukça hacimli iki incelemeye imza atıyorlar. Görülüyor ki, Türkiye’nin edebiyat gündeminde anlam arayışları merkezde yer alırken, dünya ortak bir dil hayalinin güzelliği ile sermayenin tek tipleştirdiği metinler arasındaki gerilimde titreşiyor.

 

Dünyanın kıyısını köşesini gezerek kitaplar dolusu insan ve yer anlatan Okan Okumuş, umudu hayal kırıklıklarının yıkıp yeniden yaptığı gerçek insan hikayeleri aracılığıyla gösteriyor bize. Yüreğimizde çiçekler açtıran insanlar ve gerçek öyküleriyle karşılaşıyoruz. Ferit Güleç ise hikayelerin ve süperkahramanların peşinde, insanı hayata bağlayan bir gelecek umudunun kişisel hikayesini anlatıyor, üstelik bu defa çizerek değil, yazarak!

 

Ve son olarak Haziran Düzkan gelecek ve umut arayışını  hem siyasette hem edebiyatta bir punk alttürü olarak giderek gelişen ve dünyayı bütün o baş edilemez gerçekliğiyle kucağımıza bırakan Hopepunk üzerinden değerlendiriyor. Sıkı bir gündem değerlendirmesi yapıyor.

Editörü olduğum bu dosyanın oluşma sürecinde bana kalan ise dünyayı kendi oyununa getiren ve her şeyin sonunda yine haklı çıkan edebiyatın karanlık umudunun peşine düşmek oldu.Herkese iyi okumalar.

 

Umutla ve edebiyatla merhaba!

ask-duyuru.jpg
bottom of page