top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2021’de Ayşegül Kocabıçak'ın en sevdiği kitaplar

Ayşegül Kocabıçak, 2021'de okuyup tavsiye ettiği kitapları Literaedebiyat ile paylaştı:2021 yılında okuduğum, sevdiğim ve tavsiye etmek isteyeceğim kitaplar içinde ilki, Madeline Miller’in Ben, Kirke'si. Mitolojiye olan ilgimden ötürü okumaya başladığım Ben, Kirke efsanelere, mitlere ve tanrılara ilgi duyan herkesin severek okuyabileceği bir kitap. Kitaptaki Kirke, bildiğimiz beyaz atlı prensini bekleyen muhtaç Kirke karakterinden farklı olarak, “erkek egemen tanrılar ordusu” karşısında dimdik durmayı bilen, tanrı Zeus’a bile başkaldıran bir kadın kahraman. Her zaman erkeklerden ve erk diliyle dinlediğimiz efsanelerin, tek başına ama güçlü bir kadın kahramanın dilinden oldukça sade ve ustaca birbirine bağlanarak anlatılmış olması benim için oldukça etkileyiciydi.


İkincisi ise Öykü ve Çocuk Edebiyatı türünde eserler veren Şermin Yaşar kitapları idi. Sosyal medyadan tanıdığım ve sevdiğim biri olan yazarın kitaplarını ilk defa bu yıl okuma imkânı buldum. Dedemin Bakkalı, Abartma Tozu, Cingo, Oh Ne Âlâ Memleket çocuklar için oldukça eğlenceli, akıcı ve kolay okunur kitaplar. Yazar, çocuk gözüyle ve çocuk ruhuyla olaylara bakmayı, didaktik olmadan akışkan bir dille olayları içerden anlatmayı çok iyi başarıyor.

Şermin Yaşar’ın Gelirken Ekmek Al ve Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu ise okumaya başladığınızda sizi içine çekiveren, çok ince karakter analizleri olan, her kurguda kendi hayatınızdan-deneyimlerinizden sahnelerle karşılaşacağınız ve üzerinde düşünmek isteyeceğiniz öykülerden oluşan iki öykü kitabı. Türü ne olursa olsun, başladığım anda kendimi anlatılan evrende buluverdiğim kitaplar benim için hep daha kıymetli oluyor. Şermin Yaşar, hem çocuk hem yetişkin alanında bu duyguyu okura geçirmeyi çok iyi biliyor.

Comments


bottom of page