top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2021'de Mehmet Fırat Pürselim'in en sevdiği kitaplar

Mehmet Fırat Pürselim, 2021'de okuyup tavsiye ettiği kitapları Literaedebiyat ile paylaştı: Bu listeyi 2021 yılı içinde okuduğum edebiyat kitaplarından oluşturdum, okuyamadığım nice güzel kitabı gelecek yıllarda keşfetmeyi umuyorum.Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz – Ocean Vuong – Roman – Harfa: Naif ve içeriden anlatımı, yarattığı atmosferi, aslında çok büyük olan meseleleri yaşar gibi sakince, megafona gerek olmadan anlatmasından dolayı.


Yakınlık Korkusu – Neslihan Önderoğlu – Öykü – Can: Ben, Neslihan’ın öykü kurgusunu ve dilini her zaman çok başarılı bulmuşumdur. Meselesi olan, cesur öyküler anlatmış gene Yakınlık Korkusu’nda.


Bir Kış Gecesi Misafiri – Ayça Erkol – Öykü – Alakarga: Büyük oyunlara, dilbazlıklara, cambazlıklara sapmadan, kurduğu harika atmosfer ve anlattığı güzel öyküleri seviyorum Ayça’nın.


Kamburuma Üç Sebep – Recep Kayalı – Öykü – Bilge Kültür Sanat: Recep, öykülerini yaşar gibi anlatıyor. Çok hayatın içinden, çok sahici, sayfaların içinde size bir dünya kurmayı beceren öyküler. Yok, başka bir cehennem ama cennette de.


Ormandan Gece Gelen – Özgür Çırak – Novella – Nota Bene: Ormandan Gece Gelen, bize doğanın sadece sesini değil şarkısını da taşıyan, tam da ağacın, otun, kuşun, börtü böceğin, karacanın içinden yazılmış bir kitap olduğu için.


Güzelliğini Gördükçe Ağlayasım Geliyor – Ethem Baran – Öykü – İletişim: Ethem Baran’ı okurken hayatın ne kadar sahi’ci’ değil sahi olduğunu görüyorsunuz. Yazı’cılardan değil gerçek yazarlardan, onun için güzelliğini gördükçe ağlayasımız geliyor.


Sus Barbatus – Faruk Duman – Roman – Yapı Kredi Yayınları: Ekolojik edebiyatı çok kıymetli buluyorum ve Faruk Duman bunun en güzel örneklerini Sus Barbatus serisiyle veriyor. Yaşar Kemal’in klasik anlatıya hatta efsanelere dayanan doğa/l sesini günümüzün modern, postmodern teknikleriyle bambaşka bir şekilde anlatıyor.