top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2022 Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Mehmet Eroğlu’nun oldu

2022 Erdal Öz Edebiyat Ödülü, "kişisel ya da toplumsal yıkımlara, acılara karşı duyarlılığı" nedeniyle Mehmet Eroğlu'na verildi.Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu, 25 Eylül 2022’de yaptığı toplantıyla, bu yılın ödülünü kazanan ismi belirledi.


Başkanlığını Cemil Kavukçu’nun üstlendiği, Ömer Türkeş, Metin Celal, Nilüfer Kuyaş, Murat Yalçın, Jale Özata ve Faruk Duman’dan oluşan seçici Kurul, Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün Mehmet Eroğlu’na verilmesini kararlaştırdı.


Ödülün gerekçesi şöyle açıklandı: “Mehmet Eroğlu, kişisel ya da toplumsal yıkımlara, acılara karşı duyarlılığı ve sorumlu bir aydın yazar tavrıyla, gerçek hayatın, gerçek insanlarını, yakın tarihin karanlık dönemlerini ele alan romanlarıyla ve girdiği yeni arayışlarla ödüle layık görüldü.”


Mehmet Eroğlu, 2 Ağustos 1948 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi İzmir’de okuduktan sonra 1967 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin inşaat mühendisliği bölümüne girdi.


1971 yılında üniversiteden mezun olan Eroğlu, mezun olduğu sırada 12 Mart Muhtırası tarafından kurulan sıkıyönetim mahkemesinde Dev-Genç Davası nedeniyle yargılandı. İki yıl süren dava sonucunda Türk Ceza Kanunu’nun 141’inci ve 142’inci maddelerine muhalefetten 8 yıl ağır hapis ve 2 yıl sürgün cezasına mahkûm edildi. Sonuç kesinleşmeden 1974 genel affıyla mahkûmiyeti ortadan kalktı.


Bu tarihten sonra mühendislik yapmaya ve roman yazmaya başladı. 1999’dan bu yana Uğur Mumcu Gazetecilik Araştırmaları Vakfı’nda yazarlık seminerleri vermeyi sürdüren Eroğlu, romanlarının yanı sıra televizyon dizisi ve sinema filmi senaryoları da yazdı.


Mehmet Eroğlu’nun ilk romanı Issızlığın Ortasında, 1979’da Milliyet Roman Ödülü’nü kazandı. Ancak 12 Eylül rejimi tarafından sakıncalı bulunan roman, hiçbir yayınevi tarafından basılmadı. İlk romanının devamı niteliğindeki ikinci romanı Geç Kalmış Ölü de, aynı gerekçeyle uzun süre neşredilmedi. Her iki roman da, 1984 yılında yayımlandı ve hem Orhan Kemal Roman Armağanı’na hem de Madaralı Roman Ödülü’ne layık bulundular.


Yazar, 1968 kuşağını anlatmaya Yarım Kalan Yürüyüş, Adını Unutan Adam başlıklı romanlarıyla devam etti. 1994’te yayımlanan Yürek Sürgünü başlıklı romanından sonra, yazmaya 5 yıl ara verdi. Bu dönemde senaryo yazmaya eğildi ancak senaryo çalışmalarının sonuçlarından memnun kalmadığını ifade etti. 2000 yılından itibaren art arda romanlar yayımlamayı sürdürdü.


Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi ve Can Yayınları tarafından her yıl bir şair ya da yazara veriliyor. İlki 2008 yılında Gülten Akın’a verilen ödül, sonraki yıllarda sırasıyla İhsan Oktay Anar, Nurdan Gürbilek, Şavkır Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, Küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevap Çapan, Adalet Ağaoğlu, Latife Tekin, Jale Parla ve Selim İleri’ye verilmişti.

Comments


bottom of page