top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2023 British Book Awards kazananları belli oldu!

2023 İngiliz Kitap Ödülleri'nin kazananları, Londra'daki Grosvenor House'da muhteşem Lauren Laverne ve CBBC sunucusu Rhys Stephenson'ın ev sahipliğinde düzenlenen süper gösterişli ve yıldızlarla dolu bir törenle açıklandı.


Bonnie Garmus, ilk romanı Lessons in Chemistry beş adaylık ile kurulları süpürdü. Davina McCall ve Dr. Naomi Potter'ın Menopoz adlı kitabı, Kurgusal Olmayan Yaşam Tarzı ve Resimli Yılın Kitabı kategorisini kazandıktan sonra Yılın Genel Kitabı olarak ilan edildi. İngiliz Kitap Ödülleri jüri başkanı ve The Bookseller'ın Editörü Philip Jones:

“Menopozdan Tyger'a ve Ben Bir Hayranım'a kadar uzanan başlıklar, kitap sektörünün, özellikle de oynadığı rol nedeniyle olağanüstü ustalığını gösteren başlıklarla, ruh sağlığı, kadın düşmanlığı, cinsellik ve toplumsal cinsiyet, menopoz ve daha fazlası hakkında konuşmaları güçlendirme ve yaratma konusunda bu yılın asıl kazananları okuyuculardı. Bu ödüller, yayıncılığın tek yönlü bir iş olduğu fikrini yalanlıyor: Bu yıl jüri üyelerimiz, her tür için okumayı teşvik etme taahhüdü nedeniyle kitap ticaretinin övgüyle karşılanmasıyla, ustalıkla pazara getirilen istisnai ve zorlayıcı anlatıları ödüllendirmeyi seçti.” Heartstopper serisinin yaratıcısı ve illüstratörü Alice Oseman, sadık hayranlardan oluşan bir topluluk oluşturduğu ve genç bir izleyici kitlesi için farklı sesleri kutladığı için övüldü ve 2020, 2022 ve 2023'te Heartstopper kısa listelerinin ardından 2023'te Yılın İllüstratörü seçildi. Yılın Kitabı Jüri Başkanı ve Kitap Editörü Alice O'Keeffe şunları söyledi: "Jüri heyetimiz, bu yılki güçlü kısa listeler arasından 2023 İngiliz Kitap Ödülü kazananlarını seçme zorluğunun üstesinden geldi. Akıllara durgunluk veren fantezilerden beyin suçlarına ve içten anılardan menopozla ilgili hayat değiştiren tavsiyelere kadar, bu muhteşem kitapları ve onları her yerdeki okuyuculara ulaştıran yayıncıların özverisini kutluyoruz.” The British Book Awards 2023, namı diğer The Nibbies için kazanan kitapların tam listesi;


Yılın Kurgu Kitabı Sunday Times'ın en çok satan kitabı Babel, R.F. Kuang, merakla beklenen Young Mungo ve Stephen King's Fairy Tale'i de içeren bir listeden seçilen her farklı okuyucu permütasyonuna ulaşmasıyla tanındı. Yılın başlangıcı Bu yılki ilk ödül, Bonnie Garmus'un Lessons in Chemistry ve Bolu Babalola'nın Honey & Spice'ın zorlu rekabetini geride bırakarak, güzel yazısıyla kutlanan, eski bir ilk romancı olan Louise Kennedy'nin Trespasses adlı eserine verildi. Kurgu Dışı: Yaşam Tarzı ve Yılın Resimli Kitabı Son derece çeşitli bir kısa listeden, Davina McCall ve Dr. Naomi Potter'ın menopoz üzerine çığır açan ve dürüst kitabı Menopoz, sadık Jamie Oliver for One ve Greta Thunberg'in yazdığı The Climate Book'u yayınlamaya karşı zafer kazandı. Kurgu Dışı: Yılın Anlatı Kitabı Bu ödül, Matthew Perry (Friends, Lovers and the Big Terrible Thing), Edward Enninful (A Visible) anılarını geride bırakarak erişilebilirliği, ilgisi ve yayımlama yolculuğunu takdir eden Katherine Rundell tarafından John Donne'un sürükleyici ve ilgi çekici bir biyografisi olan Super-Infinite'ı kutladı. Man) ve Alan Rickman (Madly, Deeply).


Yılın Suç ve Gerilim Kitabı Janice Hallett'in yazdığı Twyford Code, Rahip Richard Coles'un yazdığı Murder Before Evensong'u ve Richard Osman'ın yazdığı The Bullet That Missed'i yenerek rahat suç türünde ve onun yüksek konseptinde öne çıktığı için övüldü. Yılın Kitabını Keşfedin Keşfet ödülü ikinci yıl için geri döndü ve yayıncı ve yazarın yenilikçiliği ve işbirliğiyle tanınan Sheena Patel tarafından I'm a Fan'a verildi. TikTok tarafından desteklenen Yılın Sayfa Çeviricisi Bu yılki Pageturner ödülü, bir TikTok sansasyonu olan ve onu gerçek bir sayfa çevirici yapan tartışılmaz bir kaliteye sahip bir başlığı kutladı. LoveReading, Colleen Hoover'ın Verity adını verdi, "her okuyucuyu doyurmak için ek kova dolusu duygu, romantizm, şehvet, aile draması ve entrikayla sizi kendine bağlayacak bir sayfa çevirici, kıvrımlı, kıvrımlı bir gerilim." Yılın Kurgusal ve Kurgusal Olmayan Çocuk Kitapları Jüri, güçlü bir kısa listeden, "modern bir şaheser" olarak adlandırılan LoveReading4Kids kitabından, Dave McKean tarafından Yılın Çocuk Kurgu Kitabı olarak gösterilen, SF Said'in yenilikçi ve görsel olarak etkileyici Tyger'ını seçti. Televizyoncu ve aktivist Dr Alex George, The Boy Fitz Hammond tarafından resmedilen A Better Day ile Kurgusal Olmayan Çocuklar kategorisinde, mükemmel yayıncılığı ve kampanyanın ardındaki gerçek sıcaklık nedeniyle zafer kazandı. LoveReading4Kids tarafından desteklenen Yılın Resimli Çocuk Kitabı Bu yılki Children's Illustrated Ödülü, Grandad's Camper için yazar ve illüstratör Harry Woodgate'e verildi; bu, kitabın önemli mesajının zorlama hissi vermediğini ve farklı sesleri kutladığını fark etti. LoveReading4Kids, buna "aşkın güzelce anlatılmış bir hikayesi ve maceraların ve anıların önemi" adını verdi. Sesli Kitap: Yılın Kurmaca Kitabı LoveReading Yıldız Kitabı Douglas Stuart'ın Chris Reilly tarafından anlatılan Young Mungo'su, fiziksel kitabı, özellikle de özgün lehçe kullanımıyla yükselttiği için övüldü. Sesli Kitap: Yılın Kurgusal Olmayan Kitabı Sevilen aktör Richard E. Grant, kibar savunmasızlığı, duygusal anlatımı ve akıllı yapım seçimleriyle övülen anı kitabı A Pocketful of Happiness ile kazandı.

Comentarios