top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2023 Gülten Akın Şiir Ödülünü Fırat Baytak kazandı

Merkezi Hollanda'da bulunan Balad Şiir Vakfı tarafından şair Gülten Akın adına düzenlenen şiir ödülünün ilki, Fırat Baytak'a verildi.


Başkanlığını Hüseyin Ferhad'ın yaptığı, Elif Sofya, Gonca Özmen, Emel İrtem, Duygu Kankaytsın ve Balad Şiir Vakfı adına Haydar Eroğlu'ndan oluşan jüri; Fırat Baytak'ın 'Göç, Yol ve Taş' adlı dosyasını, ödüle layık gördü. Başvurular yayımlanmaya hazır kitap dosyası olarak kabul edilirken, ödüle layık görülen Fırat Baytak'ın 'Göç, Yol ve Taş' adlı dosyası, Pikaresk Yayınları tarafından yayımlanacak. Ödül töreni, Şair Hülya Deniz Ünal koordinatörlüğünde düzenlenecek. Fırat Baytak'a ödül plaketi ve 5000 TL'lik ödül telifi, ağustos ayında yapılacak Yozgat Bahadın Kültür Şenliği kapsamında verilecek.

Ödül jürisi, Baytak'ın dosyasına ödülü verme gerekçesini ise şöyle açıkladı: "Eser bütünlüğü içinde kurulan atmosfer, söyleyiş biçimiyle paralellik taşıyor ve aksamıyor. Şaşırtıcı zihinsel ve dilsel sıçrayışları var. Çarpıcı bağdaştırma, imge ve buluşları, geleneğe yaptığı atıflar, yenilikçi bakışı, yer yer humordan ve ironiden beslenmesi, bütünselliğe varma gayreti, farklı biçimsel aranışları ve etkileyici buluşları öne çıkıyor. Tüm bunlar göz önüne alınarak, Fırat Baytak'ın 'Göç, Yol ve Taş' dosyası ödüle değer görülmüştür."


Fırat Baytak 1996'da Batman'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, İlk ve Acil Yardım Bölümünden mezun oldu. Halen Batman'da yaşıyor.

Comments


bottom of page