top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Sorgularken yıpranmış bir aşkın ve dostlukların melodramı

Jasper Gibson’ın, yirmi yıl boyunca şizofreni hastası olarak yaşadıktan sonra hayatını kaybeden kuzeninden ilhamla kaleme aldığı ve onun hayatına adadığı sıradışı romanı Ahtapot Adam, çıktı.

Kesintiye uğramış hayatların dokunaklı hikâyesini anlatan Ahtapot Adam, insanlığın inanç ve anlam arayışını sorgularken yıpranmış bir aşkın ve dostlukların melodramını da gözler önüne seriyor.


Kafka Kitap’ın orijinal kapak tasarımıyla edebiyatseverlerle buluşturduğu Jasper Gibson imzalı Ahtapot Adam’ı İngilizce aslından dilimize Mehmet Gürsel çevirdi.


Bir zamanların hukuk öğrencisi Tom, gençliğinde kullandığı uyuşturucuların da etkisiyle yirmi yıldır ondan başka kimsenin duymadığı bir sesle konuşur. Bu ses onu azarlayan, onunla alay eden, nadir anlarda ona olan sevgisini de açık eden Ahtapot Tanrısı’na, yani Malamock’a aittir.


Doktorların şizofreni teşhisi koyduğu Tom, hayatını sürdürmek için kız kardeşine bağımlıdır ki bu, onun için kolay bir şey değildir... Nihai çözüm, zihnindeki sesi susturmak, Ahtapot Tanrısı olmadan yeniden bir hayat kurmaktır ve bunun da tek bir yolu vardır: Deneysel bir ilaç tedavisine katılmak. Bu noktaya geldiğinde Tom, onun için önemli bir soruya yanıt ararken bulur kendini: Malamock’u susturmayı gerçekten istiyor mudur?


Jasper Gibson, 1975'te Ashbourne, Derbyshire, İngiltere'de doğdu. Venezuela'yı ilk kez 2008'de ziyaret etti ve orada yaşadı ve bir kakao çiftliğinde İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Ayda on milyondan fazla tıklanan Birleşik Krallık'ın en büyük komedi sitesi thepoke.co.uk'nin kurucu ortağıdır. Aptallar İçin Parlak Bir Ay onun ilk romanıdır. İngiltere, Doğu Sussex'te yaşıyor.


AHTAPOT ADAM

Jasper Gibson

Kafka Kitap, 2023

Çeviri: Mehmet Gürsel

Comments


bottom of page