top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Psikoloji dünyasından izler

Melih Yıldız, Aklın Uçurumunda adlı kitabında, birçok sanatçının, yazarın, bilim insanın psikoloji dünyasındaki izini sürerek ilginç hikâyelere ulaşıyor.


Kitap, Sabahattin Ali, Ahmet Haşim, Şükûfe Nihal, Peyami Safa, Nâzım Hikmet, Fikret Mualla, Neyzen Tevfik, Ara Güler, Sunay Akın gibi sanat dünyamızda iz bırakmış birçok ismin yaşam hikâyesinin bilinmeyenlerini aktarırken bu sanatçıların karakterlerinin psikolojik altyapısını da okurlara sunuyor.

Sanatçıların hikâyelerini ortaya çıkaran çıplak insan doğasına, varoluşun çetin koşullarında şekillenen iç dünyalara bu portreler aracılığıyla tanık oluyoruz. Aklın bize oynadığı oyunların arkasındaki öyküleri dinliyoruz. Travmalar ve sanat arasındaki yaratıcılık bağı birbiriyle ne derece ilişkili? Daima pusuda yatan ruh; acı, şefkat, aşk, ölüm gibi olgular karşısında nasıl dönüşüyor ve bu dönüşümden neler doğuyor? Melih Yıldız anlattığı yaşam hikâyeleriyle bu soruların peşine düşürüyor okuru.


Ayrıca bu kitapta, Mazhar Osman Uzman, Emil Kraepelin, Besim Ömer Akalın, Fahrettin Celâl Göktulga gibi önemli tıp insanlarının anlatılan yaşam öyküleri dışında Fransız Lape Hastanesi’nin kuruluşundan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ndeki Düşünen Adam heykelinin hikâyesine kadar psikoloji dünyamızda önemli yeri olan mekânların hikâyelerini de okuyacaksınız.


AKLIN UÇURUMUNDA

Melih Yıldız

Parma Kitap, 2022

128 s.

Comments


bottom of page