top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Alice ile Dali bir araya gelince ne olur?

Salvador Dali’nin sürrealist resimleriyle Alice'in fantastik dünyasını buluşturan Alice Harikalar Diyarında ilk kez Türkçede.


Matematikçi Charles Lutwidge Dodgson 1865 yılında Lewis Carroll takma adıyla Alice Harikalar Diyarında kitabını yayımladı ve gerçekliğin sınırlarını aşan fantastik bir dünyayla, müthiş bir hayal gücüyle tanışmış olduk. Bundan yüz yıl sonra, 1969 yılında sürrealist ressam Salvador Dali'nin yaratıcılığı Alice'le buluştu ve Alice için illüstrasyonlar yaptı. Şimdi bu klasik eser, Dali Vakfı'nın izniyle, Salvador Dali'nin Alice için yaptığı resimlerle birlikte, büyük boy renkli baskılarla Türkçede.

Dünya edebiyatının en önemli klasiklerinden olan, edebiyattan sinemaya, müzikten tiyatroya sanatın her alanında birçok esere ilham veren Alice Harikalar Diyarında’nın, dahi ressam Salvador Dali’nin Alice için özel olarak yaptığı büyüleyici resimlerle birleştiği bu versiyonu sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de keyifli ve nitelikli bir okuma deneyimi sunuyor. Bu büyük boy renkli baskıyla kitaplığınıza özel bir kitap eklenirken, çocuklar da Alice’in fantastik yolculuğu eşliğinde Dali’nin yaratıcı dünyasıyla, sınır tanımayan bir hayal gücüyle tanışacaklar.


Charles Lutwidge Dodgson ya da daha çok tanındığı takma adıyla Lewis Carroll, İngiliz çocuk edebiyatı yazarı. Alice Harikalar Diyarında ve onun devamı olan Aynanın İçinden adlı kitaplarıyla tanınır. Kelime oyunları, mantık ve fantezideki yeteneği sayesinde ün kazanmıştır.


Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech, kısaca Salvador Dalí, Katalan sürrealist ressam. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir. En iyi bilinen eseri olan Belleğin Azmi'ni 1931'de bitirmiştir.


ALİCE HARİKALAR DİYARINDA

Lewis Carroll Resimleyen: Salvador Dali

Bilgi Yayınevi, 2021 Çeviren: Yasemin Yener Editör: Biray Üstüner 128 s.

Commentaires


bottom of page