top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Gerçek sevginin iyileştirici gücü

Yazar, editör ve eğitmen Özlem Çetinkaya’nın alışılmışın dışında bir anne kız hikâyesi anlattığı yeni romanı Anne Çiçekleri, çıktı!Çetinkaya, kaleme aldığı Anne Çiçekleri’nde yaşlı ve hasta bir anneyle kızı arasındaki sevgi-nefret ilişkisini ve yaşanan yüzleşmeleri psikolojik çözümlemelerle ele alırken okurlarını gerçek sevginin iyileştirici gücüyle sarıp sarmalıyor. 


Özlem Çetinkaya’nın anlatımıyla Anne Çiçekleri, çok sıradan görünen anne kız ilişkilerinin derinlerde oluşturduğu yolları, o yolların karanlıklarını, iniş çıkışlarını fark etmenin hikâyesi. Bu hikâye bize hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını, gerçeklerin çok daha derinde olduğunu anlatıyor. Acıma ile şefkatin farkına varmamız için bize bir perde aralayan hikâyede kadının kendisine ve yaşama dair keşifleri, her kesik yarası gibi önce can yakıyor ama bir yandan da kendisine ve çevresine merhem oluyor.


Özlem Çetinkaya

1974 yılında İstanbul’da doğmuşum ancak nereli olduğum sorulduğunda baba memleketim olması sebebiyle hep “Egeliyim,” cevabını verdim. Kendimle ilgili bir başka değişmez tanımlamam ise MERAKLI. Ne zaman kendimi bir tek kelime ile anlatmam istense bu cevabı verdim. İnsanı merak ettim. Yaşamı merak ettim. Yaşamdan sonrasını merak ettim. İlişkileri merak ettim. Nedenleri ve nasılları merak ettim. Merakım beni hikâyelere götürdü. Öyle bir merak ki bu, varsayım gibi görünse de aslında varsayımların cenderesinden gerçekliğin sonsuz olasılıklarına kapı açtı. Yazarlık konusunda bir üniversite eğitimi almadım. Yazmayı okuyarak ve yazarak öğrenmeye ve gözlemlemeye gayret ediyorum. “Burada gerçekten olan ne?” sorusunun cevaplarını görmek için çaba sarf ediyorum. Yazmak için farkındalık, farkındalık için yazmanın olmazsa olmaz olduğuna gönülden inanıyorum. Çünkü biliyorum, HİÇBİR ŞEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL. İlkokul yıllarından bu zamana kadar en büyük tutkum, öğrendiklerimi anlatmak. Bazen eğitmen kimliğimle, bazen bir dost sohbetiyle, kimi zaman yazdığım hikâyelerle. Hikâyelerimdeki kahramanlarının derinliklerini oluşturmak için araştırdıkça insana dair yargılarımdan yavaş yavaş sıyrılmaya başladım. Yargılarımdan sıyrıldıkça da gerçeğin peşine daha çok düşer oldum. Bu süreç beni birçok öğretiyle, çalışmayla bir araya getirdi. Her birine sonsuz teşekkür ederim. Bana katkıları büyük. Kısaca, Özlem Çetinkaya hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığına inanan, gerçeğin peşinden giden, zihnindeki tozları temizleme çabasında olan bir meraklı, bir hikâye anlatıcısı. “Hepimiz birer hikâye anlatıcısıyız, zihnimizin kurgularının içinde yaşıyoruz. Var mısınız bu hikâyelerin ardındaki gerçeklere birlikte uyanalım.” 


KİTAPLARI

· Aslında Çok Kolay (Kişisel Gelişim)

· Biraz Senden Biraz Benden (Derleme: Cumhuriyet Akdeniz gazetesi “Yaşadıkça” köşesi yazıları)

· Sana Söyleyeceklerim Var Anne (Derleme Mektuplar)

· Tramola (Roman)

· Günlük Farkındalık Adımları (Kişisel Gelişim Uygulama Kitabı)


NERELERDE YAZIYOR? 

· Posta Gazetesi (Çevrimiçi)

· Mümkün Dergi (Çevrimiçi)

· Pozitif Kişisel Gelişim Dergisi

· Pembe Nar (Çevrimiçi)


PODCAST VE YOUTUBE KANALLARI 

İyi yaşam temasına uygun içeriklerle hazırladığı programları ve söyleşileri ÖZLEM ÇETİNKAYA isimli podcast ve YouTube kanallarından izleyebilir, dinleyebilirsiniz.


ANNE ÇİÇEKLERİ

Özlem Çetinkaya

Düşbaz Kitap, 2024

Tür: Roman

96 s.

Kommentare


bottom of page