top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yunan mitlerini kadın bakış açısıyla büyüleyici bir şekilde yeniden anlatan bir ilk roman

Jennifer Saint’in, Antik Yunan’dan Theseus, Ariadne ve Minotor’un klasik hikâyesini yeniden kurgulayarak kaleme aldığı ilk romanı Ariadne, çıktı.


Yunan mitlerinin unutulmuş kadınlarına ses veren ve öfkeli, huysuz tanrılar karşısında onların gücüne seslenen Ariadne, Antik Yunan mitlerini kadın bakış açısıyla büyüleyici bir şekilde yeniden anlatan bir ilk roman.

Kral Minos’un kızı Giritli Prenses Ariadne, kardeşlerinden çok farklıdır. Dans pistinde şafağı selamlayarak, bakıcısının tanrılar ve kahramanlarla ilgili hikâyelerini dinleyerek büyümüştür. Kaderini tanrılara bırakmayıp kendi elleriyle yazmaya yemin eder. Sarayın altındaki Labirent’ten kardeşi Minotor'un toynak sesleri yankılanır ve her yıl Atina'dan 14 genç Minotor’un açlığını doyurmak için Girit'e haraç olarak gönderilir. Atinalı Prens Theseus canavarı yok etmek için adaya geldiğinde, Ariadne onun yeşil gözlerinde bir tehdit değil, kaçmak için bir fırsat görür. Tanrıların iradesine karşı gelir, ailesiyle ülkesine ihanet eder ve aşkı için her şeyi riske atar. Ariadne, Theseus’un Minotor’u öldürmesine yardım eder ve bu andan itibaren hikâyesi başlar…


Hayatı boyunca Antik Yunan mitolojisine ilgi duyan Jennifer Saint, Londra’daki King’s College’da Klasik Çalışmalar Bölümü’nü tamamladı. Okulu bitirdikten sonraki on üç yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yaptı. Edebiyata ve yaratıcı yazarlığa olan tutkusunu da öğrencileriyle paylaştı. Ariadne yazarın ilk romanı ve şu anda ikinci romanı için bir başka antik mit üzerinde çalışıyor.


ARIADNE

Jennifer Saint

Epsilon Yayınları, 2023

Çeviri: Nilüfer Demirbaş

Comments


bottom of page