top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Atatürk’ün "Kitapçı"sı 110 yıldır ayakta

İzmir’deki Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda Fahrettin-Hüsnü kardeşlerin 1913 yılında kurduğu Yavuz Kitabevi 110’uncu yaşını kutluyor.


Soyadı Kanunu ile bizzat Atatürk tarafından ‘Kitapçı’ soyadı verilen ailenin mirasını ikinci kuşak olarak bugüne kadar getiren Ragıp-Birgül Kitapçı kardeşler, babalarından devraldıkları mirasa sahip çıkıyor. Kitapçı kardeşler, ilerleyen yaşlarına rağmen her gün dükkânlarına gelip, kitapları raflara yerleştiriyor, müşterileriyle yakından ilgileniyor. 110’uncu yıla kavuşmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten 80 yaşındaki Ragıp Kitapçı, “Bugünlere gelebildik, devam edebildik. Rahmetli amcam ile babamın kurduğu ve bizlerin devraldığı müessese bu kadar yıldır faaliyette bulunuyor” dedi.


Ailesinin Balkan Savaşları sonrasında Selanik’ten İzmir’e göç edip, geçimlerini sağlamak için kitap ve kırtasiye dükkânı açtığını belirten Ragıp Kitapçı, Soyadı Kanunu sonrası Atatürk tarafından aileye verilen ‘Kitapçı’ soyadının hikâyesini anlattı. Ragıp Kitapçı, amcaları Hüsnü Kitapçı’nın Kurtuluş Savaşı’ndan sonra TBMM’de vekillik yaptığını söyleyerek “Görev sırasında Atatürk ile tanışıyor. Atatürk’e kitaplar götürdüğü ve bu işi yaptığı için Soyadı Kanunu çıktığında bizzat Atatürk, ‘Kitapçı’ soyadını veriyor. Atatürk, ‘Sizin soyadınız Kitapçı olsun’ diyor. Soyadımızı o şekilde alıyoruz. Bizim için bu çok onur verici bir soyadı ve gururla taşıyoruz” diye konuştu. 85 yaşındaki Birgül Kitapçı ise “Bugüne kadar yaşattığımız müessese inşallah devam edecek. Maddi manevi her yönden onunla gurur duyuyoruz. Bize bırakılan bu mirası en iyi şekilde herkese tanıtmayı istiyorum ve bu mirasın ne kadar değerli olduğunu herkesin görmesi, bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Önemli olan insanın yaptığı işlerde çevreye verdiği faydadır” diye konuştu. Ragıp Kitapçı’nın oğlu Cenk Kitapçı ise “110’uncu yılı bu sene kutlayacağız. En iyi şekilde hizmet etmeye gayret ediyoruz. İleride de bu şekilde devam ettirme niyetindeyiz” dedi.

Comments


bottom of page