top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

İnsanın kırılganlığı, sevgi ve kayıplar üzerine etkileyici bir kompozisyon

Ayı Dağı, insanın kırılganlığı, sevgi ve kayıplar üzerine etkileyici bir kompozisyon ortaya koyarken gerçek gücü elinde barındıran doğa adına önemli bir uyarıyı da aktarıyor.

İnsan ırkından yalnız iki kişinin geriye kaldığı, tahayyülü epey zor bir gelecekte adını bilmediğimiz bir baba ve kızı, doğaya yakın bir hayat sürmektedirler. Medeniyetten kalanlar, anımsaması zor, eski anılar gibidir artık; birkaç kitap, bir cam levha, bir çakmak taşı ve bir tarak...


Babası kızına balık tutmayı, avlanmayı, mevsimlerin ve yıldızların sırlarını öğretir. Onu doğayla uyumlu bir yetişkinliğe hazırlar çünkü onlar, insanlığın son temsilcileridir. Nihayetinde kız, kendini bilinmeyen bir manzarada yapayalnız ve kaybolmuş hâlde bulduğunda eve dönüş yolunu gösterecek, sıradışı bir dost ortaya çıkar. Eğer ağaçlar gibi onu da dinlemeyi öğrenebilirse, en büyük dersleri sunan doğayla uyum içinde yaşamayı sürdürebilecektir. Ta ki “doğan güneşle uyanamayacağı o gün” gelene dek...


Andrew Krivák Amerikalı yazar. 1971 yılında Pennsylvania'da doğan Krivak, New Hampshire'da büyüdü ve edebiyata ilgisini erken yaşlarda keşfetti. Krivak, St. Thomas Üniversitesi'nde İngilizce ve felsefe alanında lisans eğitimi aldıktan sonra, Columbia Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık üzerine yüksek lisans yaptı. Eğitimi sırasında, edebi yetenekleri ve yazma becerileri üzerinde yoğunlaşarak edebi dünyaya adım attı.


Yazarlık kariyerine şiirle başlayan Krivak, birçok şiir koleksiyonu ve şiir dergisinde yayınlanan eserler kaleme aldı. Sonrasında kurguya yönelen yazar, ilk romanı The Sojourn’u 2011 yılında yayımladı. Birinci dünya savaşı dönemindeki göç ve savaş temalarını ele alarak büyük beğeni toplayan roman Pulitzer Ödülü'ne aday gösterildi ve uluslararası alanda da dikkat çekti.


2016 yılında ikinci romanı The Signal Flame’i kaleme alan yazar, bu romanda aynı karakterlerin hikayesini sürdürerek Amerikan kırsal yaşamının zorluklarına ve aile bağlarına odaklandı. Yazarın üçüncü romanı Ayı Dağı ise 2020 yılında yayımlandı. New York Times Bestseller listesinde uzun süre yer alan bu dokunaklı kitap, pek çok ödül kazandı.


AYI DAĞI

Andrew Krivák

Kafka Kitap, 2023

Çeviri: Belgin Selen Haktanır

132 s.

Comments


bottom of page