top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Gönüllü basitlik ve küçülme

Basit Yaşama Felsefesi, antik çağlardan günümüze basitliği bir yaşam biçimi olarak gören ve benimseyen tarihi figürlerin motivasyonlarını ve uygulamalarını anlatıyor. Henry David Thoreau'dan Steve Jobs'a, Diogenes’den Jean-Jacques Rousseau’ya, Kinikler ve Quakerlardan gönüllü basitlik ve küçülme gibi kavramlara dek bir dizi insanı, uygulamayı ve hareketi bir araya getiriyor.“Tüm varlıklardaki yaşamın kutsallığını kucaklamak ve geleneğin keyfiliğini sorgulamak bazı insanları hayatlarının gidişatını değiştirmeye teşvik eder. Hayatlarında yaptıkları değişiklikler basitçe yaşamanın nefes alıp vermekten ibaret olmadığı sonucuna varmalarını sağlar. Aksine basit yaşam yaşamı pasifçe karşılamaktan ziyade bilinçli bir şekilde yaşamaktan doğar. Bu bakımdan basit yaşam doğası gereği politiktir.”


Basit Yaşama Felsefesi, antik çağlardan günümüze basitliği bir yaşam biçimi olarak gören ve benimseyen tarihi figürlerin motivasyonlarını ve uygulamalarını anlatıyor. Henry David Thoreau'dan Steve Jobs'a, Diogenes’den Jean-Jacques Rousseau’ya, Kinikler ve Quakerlardan gönüllü basitlik ve küçülme gibi kavramlara dek bir dizi insanı, uygulamayı ve hareketi bir araya getiriyor.


Jérôme Brillaud eğitiminin ilk dönemlerini ülkesi Fransa’da tamamladı. Sonra Harvard Üniversitesi’nde Fransız Çalışmaları alanında doktora yapmak üzere ABD’ye gitti. Yardımcı Doçent olarak Indiana Üniversitesi’nde ve sonra Vanderbilt Üniversitesi’nde görev yaptı. 2012 yılında Manchester Üniversitesi Fransız Çalışmaları bölümüne katıldı. Burada on yedinci ve on sekizinci yüzyıl Fransız filozofları ve ahlakçıları üzerine, ayrıca Fransız edebiyatı, hayvan çalışmaları ve tiyatro üzerine dersler verdi.


BASİT YAŞAMA FELSEFESİ

Jérôme Brillaud

Kolektif Kitap, 2024

Çeviri: Burcu Tümkaya

200 s.

Comments


bottom of page