top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Türkan Saylan'ın ilham verici hayat hikayesi

Hayatını çağdaş yaşamı destekleme yoluna adamış, Türkiye’de zamanında oldukça önemli bir sorun teşkil eden cüzzam hastalığının kaderini değiştirmiş, her zaman Cumhuriyet’in izinde yürümüş, binlerce kız çocuğunun kaderine dokunmuş hekim, akademisyen, Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hayatını konu alan Beni Özletmeyin -Türkan Saylan Destanı raflardaki yerini aldı.Masa Kitap’ın biyografi serisinin ilk eseri olan bu kitap, tıpkı Türkan Saylan’ın hayatı gibi Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına ithaf ediliyor. Bugüne dek Türkan Saylan’ın nehir söyleşisini ve çocukluk anılarını okudunuz ancak yazar Betül Şükür, Türkan Saylan’ın çocukluğundan son gününe dek tüm hayatını kaleme dökerek bir ilke imza atıyor. Türkan Saylan’ın bir kadın olarak yaşadığı zorlukları, kararlılığını, ülkesine, mesleğine duyduğu aşkı, çalışkanlığını ve fedakârlığını her bir detayıyla anlatan kitap, Atatürk Türkiye’sine kavuşmak için yapmamız gerekenlerin önünü açan bir yol haritası; kimsenin bir kurtarıcı beklemeyip herkesin bir kurtarıcı olması mesajını veren bir rehber. 


Kitabın bölüm geçişlerinde Türkan Saylan’ın aramızdan ayrılmadan hemen önce yazdığı Toplum Mektupları’ndan derlenen mektuplar bulunuyor. Ayrıca kitapta Türkan Saylan’ın dilinden yapay zekâya yazdırılmış güncel bir mektup da bulunuyor. Dokunduğu hayatlar, başardıkları, başarmak için mücadele ettikleri, önüne konulan engeller, kapısına gelen polisler… Türkan Saylan, aramızdan ayrılmasının üzerinden 14 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ projeleri ve arkasında bıraktıklarıyla yaşıyor, dahası yıllar önce ileri görüşlülükle öne sürdükleri bugün bile hepimize kaynak oluyor. Türkiye’de çağdaş yaşam ışığını yakan Türkan Saylan’ın hayatı, sadece yaşadıklarıyla değil, söyledikleri, istedikleri ve önerdikleriyle bir ideoloji olarak anlatılmalı, okunmalı, okutulmalı ve yaşatılmaya devam etmelidir. Bu kitap, işte bu ruhu yaşatmak için yazıldı.


"Evde sürekli temel gıdaların pahalılığından ve hükümetin kötülüğünden dem vurulur ki olayları içinde ayrı bir boyutta yaşayıp sorgulayan küçük Türkan artık buna dayanamaz. Bir gün annesini ve babaannesini 'arka oda' dedikleri odaya götürür, kapıları ve pencereleri kapatıp büyük bir ciddiyetle konuşmaya başlar: 'Şimdi beni dinleyin; siz her gün çay ve pirinç pahalı, şeker yok diyorsunuz. Bunun adı casusluktur, hainliktir. Eğer bir daha bunu yaparsanız sizi valiye şikâyet edeceğim. Biriniz annem, biriniz babaannem ama öbür tarafta vatanım var.'"BENİ ÖZLETMEYİN-TÜRKAN SAYLAN DESTANI

Betül Şükür

Masa Kitap, 2024

Tür: Biyografi

192 s.


Comments


bottom of page