top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Kitapların ve okumanın gücüne dair bir şölen”

2022 Women's Prize Edebiyat Ödülü'nün sahibi Biçimin ve Boşluğun Kitabı, yetişkinliğe adım atmanın acısını, zihnin darmadağın seslerini, edebiyatı, anneliği ve tutulan yası anlatan bir roman.

Aynı zamanda Zen Budist rahibi olan Ruth Ozeki uzun yıllar boyunca sinema ve medya alanında çalışıp bağımsız filmler çektikten sonra roman yazmaya başladı. Okurlar ve yazarların takdirini alan ve pek çok ödül kazanan üç eser yazdı. Jürinin “kitapların ve okumanın gücüne dair bir şölen” diye tanımladığı dördüncü romanı Biçimin ve Boşluğun Kitabı’yla ise 2022 Women’s Prize Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.


On üç yaşındaki Benny, müzisyen babasının ölümünden bir yıl sonra etrafındaki nesneleri duymaya başlar. Hem yasla, hem geçim sıkıntısıyla hem de çocuk yetiştirmenin dertleriyle uğraşan annesi Annabelle ise etrafında gittikçe biriken eşyaların altında boğulacaktır sanki. Bir de Kitap vardır elbette. Benny’nin hayatını anlatan, dert ortağı olan, gerçekten mühim şeyleri dinlemesini öğreten, konuşan bir Kitap.


Ruth Ozeki, bilim, teknoloji, din, çevre politikası ve küresel pop kültürü konularını benzersiz, melez anlatı biçimlerine entegre etme becerileri nedeniyle kitapları uluslararası beğeni toplayan bir romancı, film yapımcısı ve Zen Budist rahibidir. Eylül 2021'de Viking tarafından yayınlanan yeni romanı The Book of Form and Emptiness, babasının ölümünden sonra sesler duymaya başlayan ve teselliyi kendi kitabının arkadaşlığında bulan genç bir çocuğun hikayesini anlatıyor. My Year of Meats (1998), All Over Creation (2003), A Tale for the Time Being (2013) ve The Book of Form and Emptiness (2022) adlı romanları otuzdan fazla ülkede çevrildi ve yayınlandı. Üçüncü romanı A Tale for the Time Being, LA Times Kitap Ödülü'nü kazandı ve Man Booker Ödülü ile Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü için kısa listeye girdi. Form ve Boşluk Kitabı, 2022 Kadın Kurgu Ödülü'nün yanı sıra 22. Yıllık Massachusetts Kitap Ödülü, BC Yukon Kitap Ödülü ve Julia Ward Howe Kurgu Ödülü'nü kazandı. Kurgusal olmayan kişisel çalışması The Face: A Time Code (2016), Restless Books tarafından The Face adlı çığır açan serilerinin bir parçası olarak yayınlandı. Ruth'un belgeseli ve Halving the Bones dahil dramatik bağımsız filmleri PBS'de, Sundance Film Festivali'nde ve ülke genelindeki kolej ve üniversitelerde gösterildi. Uzun süredir Budist bir uygulayıcı olan Ruth, 2010 yılında rahip oldu ve Brooklyn Zen Center ile Everyday Zen Foundation'a bağlı. Zamanını Batı Massachusetts, New York City ve British Columbia, Kanada arasında bölüştürüyor. Şu anda İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde Grace Jarcho Ross 1933 Beşeri Bilimler Profesörü olduğu Smith College'da yaratıcı yazarlık dersleri veriyor.


BİÇİMİN VE BOŞLUĞUN KİTABI

Ruth Ozeki

İthaki Yayınları, 2023

Çeviri: Yiğit Yavuz

Comments


bottom of page