top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Okula giderken başla dönerken bitir

Genç okurlar için uyarlanan özel baskılarıyla Kısaltılmış Klasikler dizisi okurlarıyla buluşuyor.


Bir Kayıkta Üç Kafadar

Yayımlandığı ilk yirmi yıl içinde dünya çapında bir milyondan fazla okura ulaşan, filmlere, oyunlara ve müzikallere uyarlanan Bir Kayıkta Üç Kafadar, genç okurlar için hazırlanan özel baskısıyla tekrar tekrar dönüp okumak isteyeceğiniz bir mizah başyapıtı.


1800'lü yılların sonu. İngiltere salgınların ve yoksulluğun pençesinde. Türlü çeşit hastalıkla mücadele eden üç İngiliz beyefendisi (ve bir de köpek), bir değişikliğin kendilerine iyi geleceğini düşünüp Thames Nehri'nde geziye çıkmaya karar verirler. Fakat bu gezi planladıkları gibi dinlendirici olmaz: Gürültücü balıkçılar, kendini beğenmiş buharlı tekneler, güvenilmez hava tahminleri, berbat kokan peynirler, bir türlü açılmayan konserveler, talihsizlikler ve maceralarla karşı karşıya gelirler.


Jerome K. Jerome, 1859'da, İngiltere'de doğdu. Babası ve annesinin ölümünün ardından, 14 yaşında okuldan ayrılmak zorunda kaldı ve sırasıyla demiryolu memurluğu, öğretmenlik, aktörlük ve gazetecilik yaptı. İlk kitabı On the Stage - and Off'u (Sahnede - ve Değil) 1885'te yayımlasa da, ona başarıyı getiren The Idle Thoughts of an Idle Fellow (Aylak Bir Adamın Aylak Düşünceleri) ve Bir Kayıkta Üç Kafadar romanları oldu; bu iki kitap birçok dile çevrildi. Onların sağladığı finansal güvenceyle kendini büsbütün yazmaya adadı, romanlarının yanı sıra denemeler, oyunlar kaleme aldı. Mark Twain ve Bret Harte gibi yazarların da katkıda bulunduğu The Idler adlı aylık derginin kurulmasına yardım etti ve beş yıl boyunca onun editörlüğünü yaptı. 1927 yılında Northampton'da öldü.


BİR KAYIKTA ÜÇ KAFADAR

Yazar: Jerome K. Jerome

Mundi Kitap, 2021

Çeviri: Selçuk Işık

Tür: Roman

96 s.


Robin Hood

Robin Hood Ortaçağ'ın yozlaşmış yöneticilerine başkaldıran ve bu yüzden kanun kaçağı ilan edilen efsanevi İngiliz halk kahramanı. Gerçekten yaşadı mı yoksa halkın umut sembolü müydü, kimse bilmiyor.


Genç okurlar için uyarlanan bu özel baskıda kahramanımız dolambaçlı yollarda, Sherwood Ormanı'nın gizli köşelerinde çetesiyle düşmanlarına türlü tuzaklar kuruyor, okçuluk yarışlarına katılıyor, Nottingham şerifine haddini bildiriyor ve cesur Kral Richard'la tanışıyor…

Hayal ya da gerçek, Robin Hood'un maceraları bize ilham vermeye devam ediyor.


Howard Pyle, 1853'te Amerika'da doğdu. Çocukluk yıllarında Philadelphia'da küçük bir sanat okulunda okudu. 1876'da illüstratörlük kariyerine başlayan Pyle'ın öyküleri ve resimleri dönemin ünlü dergilerinde yayımlandı. İlk romanı Gümüş El 13. yüzyılda Almanya'da geçmektedir. İllüstrasyonları kendisine ait olan pek çok öykü ve roman yazan Pyle'ın ayrıca, Kral Arthur ve şövalyeleriyle ilgili efsanelerden yola çıkarak kaleme aldığı kitapları da bulunmaktadır. Robin Hood hakkındaki efsaneleri derlediği Robin Hood'un Neşeli Maceraları en ünlü eseridir.


ROBİN HOOD

Howard Pyle

Mundi Kitap, 2021

Çeviri: Çiçek Eriş

Tür: Öykü

96 s.

Commentaires


bottom of page