top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Burhan Sönmez PEN International başkanı oldu

Romancı, insan hakları avukatı ve aktivisti Burhan Sönmez, sanal olarak düzenlenen Yüzüncü Yıl Kongresi'nde Pen International'ın yeni başkanı seçildi.


Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sönmez yeni başkan oldu.


Sönmez'in PEN International Twitter hesabından paylaşılan açıklamasında, "PEN'in geleceğini bana emanet ettikleri için üyelere teşekkür ediyorum. Bu asil organizasyonun başkanlık görevini yürütürken bu onur ve sorumluluğu aklımda ve kalbimde taşıyacağım" ifadelerine yer verildi.Burhan Sönmez:

1965’te Haymana’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uzun yıllar İngiltere’de yaşayan Sönmez’in ilk romanı Kuzey, 2009 yılında yayımlandı. İkinci romanı Masumlar 2011’de çıktı. İstanbul İstanbul 2015’te ve Labirent 2018’de yayımlandı. Son romanı Taş ve Gölge 2021’de okurlarla buluştu. Sönmez, 2017 yılında New York’ta verilen Vaclav Havel Ödülü’nü, 2018 yılında ise Londra’da verilen EBRD Edebiyat Ödülü’nü aldı. Masumlar ile 2011 yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Aynı zamanda İzmir Saint Josef Ödülü’nü aldı.


“Bir Dersim Hikâyesi” (Metis, 2012), “Bana Adını Söyle” (YKY, 2014) ve “Gezi” (Almanca, Binooki, 2014) adlı öykü derlemelerine öyküleriyle katılan Burhan Sönmez, Bursa Yazın ve Sanat Derneği tarafından verilen 2015 yılı Öykü Onur Ödülü’nün de sahibi oldu.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf’ın da (TAKSAV) kurucuları arasında yer alan Sönmez’in romanları 40’tan fazla ülkede yayımlanıyor.

Yazarımızı kutluyoruz.

Comments


bottom of page