top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Delilikle dâhilik arasındaki sınırda, gerçeğin peşinde bir bilim kurgu masalı...

İlk basımı 1960 yılında yapılan Büyük Portre Büyük Sır, 1973 yılında geçiyor. İtalya’da yapay zekâyı konu edinen ilk bilimkurgu eser olarak kabul edilen kitap; bilinci, duyguları, düşünceleri olan makineler; yapay zekâ; bilinç transferi; makinelerin bağımsızlıklarını ilan ederek insanoğlunun karşısına çıkması gibi bugün için çok tanıdık konuları 1960 tarihinde ele alması sebebiyle

edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip.


Her zaman ertelenen büyük bir olayın beklentisi, fırtınanın ayak sesleri…


Gerçekler ve hayaller arasındaki sonsuz devinim, aradaki keskin sınırın gün geçtikçe

bulanması…


Aşkın bilimle çarpıştığı, insanı hırslarına yenik düşüren saplantılı bir arzu…


Karakterlerin hayatlarını altüst eden yabancılaşmanın getirdiği yaklaşan kıyamet duygusu…


İtalyan edebiyatının bilim kurgu türündeki ilk örneğini olan Büyük Portre Büyük Sır, Buzzati edebiyatının imzası olan bütün temaları bir araya getirirken varoluş psikolojisini teknolojinin etik sorularıyla buluşturuyor. Yazarının tipik, yalın ama aynı zamanda keskin dili, büyük sırrın peşinde gerilimi daima zirvede tutuyor.


İlk basımı 1960 yılında yapılan Büyük Portre Büyük Sır, 1973 yılında geçiyor. İtalya’da yapay zekâyı konu edinen ilk bilimkurgu eser olarak kabul edilen kitap; bilinci, duyguları, düşünceleri olan makineler; yapay zekâ; bilinç transferi; makinelerin bağımsızlıklarını ilan ederek insanoğlunun karşısına çıkması gibi bugün için çok tanıdık konuları 1960 tarihinde ele alması sebebiyle edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip.


Dino Buzzati, 16 Ekim 1906 tarihinde İtalya'da San Pellegrino'da doğdu. Buzzati, hukuk fakültesini bitirdikten sonra, Corriera della sera gazetesinde çalışmaya başladı. Onu sonraki yazarlık yaşamına hazırlayan üç tutkusu vardı: Dağ, resim, şiir.


Üslubu, birçok bakımdan Kafka'ya benzetilen Buzzati, değeri geç anlaşılmış bir yazardır. Hatta önce kendi memleketi olan İtalya'da değil, Fransa'da ilgi görmüştür. 28 Ocak 1972'de Milano'da ölmüştür.


BÜYÜK PORTRE BÜYÜK SIR

Dino Buzzati

Timaş Yayınları, 2022

Çeviri: Esma Fethiye Güçlü

Comments


bottom of page