top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Can Yücel Kültür Sanat Festivali Datça'da başlıyor

Datça Kültür Sanat Dayanışması'nın düzenlediği, Datça Belediyesi’nin, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin, Datça’da bulunan pek çok STK’nın ve platformun ve yerel esnafın desteklediği Can Yücel Kültür Sanat Festivali 2-5 Haziran 2022 tarihlerinde Datça’da gerçekleştiriliyor.


Datça’da yaşayan kültür sanat insanlarının ve yerel halkın örgütlediği festival 2018 ve 2019 yıllarından sonra iki yıl süreyle pandemi nedeniyle yapılamamıştı. Dört gün sürecek festivalde çok sayıda konser, edebiyat, imza, dans etkinleri, resim, heykel ve fotoğraf sergileri, tiyatro ve çocuk atölyeleri gerçekleştirilecek.

Festival 2 Haziran’da İbrahim Çiftçioğlu Özgün Baskıresim Sergisi, Datça’da yaşayan 10 heykeltıraşın karma heykel ve seramik sergisi, yine Datça’da yaşayan 13 fotoğrafçının “Mekanım Datça” adlı karma fotoğraf sergisinin açılışları ile başlayacak. Aynı gün Süleyman Zencir’in yönetip oynadığı “Marks Döndü” tiyatro oyunu seyirciyle buluşacak. 3 Haziran’da Ekrem Ataer’in, 4 Haziran’da ise Grup Gündoğarken’in sahne alacağı festival alanında pek çok müzisyen ve grup da gün boyu şarkılarını seslendirecek. Festivalde Akif Kurtuluş ve Sezai Sarıoğlu “Katmanları ve Ayrıksı Yönleriyle Can Yücel Şiiri”ni konuşacaklar. Sezai Sarıoğlu, Emin Şir ve Şenol Morgül ise “Şiirler ve Şarkılarla Can Kere Can” etkinliği ile edebiyatseverlerle buluşacak. Eski Datça’da şairlerin ve halkın katılımıyla şiirler okunacak. Datça’nın yerel tarihi ile ilgili kitapları bulunan Yusuf Ziya Özalp, Can Yücel’li Datça yıllarını anlatacak.


İki gün boyunca Datça’da yaşayan 23 yazarın imza günleri de festival alanında gerçekleştirilecek. Sokak tiyatrosu, bisiklet sürüşü, çocuk atölyeleri, kaya tırmanışı gibi pek çok farklı etkinliğin düzenleneceği festival 5 Haziran’da Hızırşah Piknik Alanı’nda yapılacak piknik ile son bulacak.


İmza günleri gerçekleşecek yazarlar:

3 Haziran Cuma: M. Özgür Mutlu, Hüseyin Sarıbaş, Çiğdem Akın, Kemal Sümer, Ayşe Başak Kaban, Bora Ercan, Sencer Başat, Korhan Atay, İdris Erdoğdu, Murat Hiçyılmaz


4 Haziran Cumartesi: Yaşar Utku, E. Sami Kızıltan, Yusuf Ziya Özalp, Şeyda Bolkan, Ayşegül Çelik, Hasan Gürkan, Kamil Erdem, İsa İnan, M. Akın Pilavcı, Ömer Faruk Ciravoğlu, Sebiha Arslan, Hande Uyar.


Detaylı festival Programına ve etkinlik afişlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir: https://www.dksd-datca.org/program/

Comments


bottom of page