top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Çevrimiçi Etkinlik: Çocuk edebiyatı atölyesi

Seda Akipek ile Çocuk Edebiyatı Atölyesi bu cumartesi çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

"Bu Ne Güzel Hediye!", "Alfabe Sirki – Laf Cambazı" ve "Ejderhalar Nezle Olmasın ve Diğer Şiirler" gibi kitapların yazarı, çocuk edebiyatı editörü Seda Akipek'in yazı atölyesi, çocuk edebiyatı üzerine çalışanlar için düzenleniyor. Atölyede, çocuk kitabı nasıl yazılır, çocuk edebiyatı editörleri nelere dikkat ederler, yayınevlerine dosya gönderilmeden önce yapılması gerekenler gibi teknik konuların yanı sıra çocuk edebiyatının ne olup ne olmadığı üzerinde de duruluyor.


Kultura Litera bünyesinde düzenlenen çalışma, 3 Nisan cumartesi günü TR saatiyle 13.00'da zoom üzerinden canlı olarak gerçekleşecek.


Ayrıntılı bilgi ve katılım için www.kulturalitera.com


Seda Akipek’le Çocuk Edebiyatına Dair: “Editör Dostu” Yazı Atölyesi Program

“Metnim hazır, şimdi ne yapacağım?” diyen yazar adaylarına bizim de bir sorumuz var: Metniniz sahiden hazır mı?


Yayınevlerine her gün yüzlerce başvuru dosyası gönderildiğini ve bunun çok büyük yüzdesinin yazar adaylarının eserlerinden oluştuğunu biliyoruz. Dosya sayısı bu kadar çok olunca yayınevlerinin her bir dosya için editöryal değerlendirme yapması elbette mümkün olmuyor. Bu nedenle geri dönüş yapılmayan/olumsuz dönüş yapılan bir dosyada metne dair neyin yanlış gittiğini bilmek epey zor. Peki, yayınevine dört başı mamur bir dosya gönderdiğimizden nasıl emin oluruz?


“Editör Dostu” Yazı Atölyesi tam da bu konuyu odağa alıyor ve atölyeyi tamamladıklarında atölye katılımcısı yazar adaylarının:


- metinlerinin ne zaman başvuruya hazır hale geldiğinin sağlamasını nesnel bir değerlendirmeyle yapabilmelerini,


- “editör dostu” başvuru dosyası hazırlama konusunda bireysel pratik kazanmalarını,


- metnin seslendiği okur kitlesine sahip doğru yayıneviyle temasa geçebilmelerini,


- başvuru sürecinde yapılması elzem konulara yoğunlaşmalarını ve bu sayede yollarını olabildiğince kısaltabilmeyi,


amaçlıyor.


Çocuk edebiyatının en ilgi çekici ve hakkında en çok soru sorulan türü olan resimli kitap özelinde anılan konu başlıklarını teker teker masaya yatıracağımız atölyenin sonunda ilave sorulara yanıt arayacağımız bir soru-cevap bölümüne de yer vereceğiz.


Seda Akipek kimdir?


İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, yüksek lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi Ekonomi Hukuku bölümünde tamamladı. On iki yıl bilfiil hukukla ilgilendi. Avukatlık yaptığı dönemde kullandığı “sermaye”, “devir”, “yasal” gibi terimler yerini “hikaye”, “şiir”, “masal” sözcüklerine bırakınca çocuklar için de yazmaya başladı. Çocuk edebiyatı alanında resimli kitap, ilk okuma kitabı, çocuk şiir kitabı ve etkinlik kitabı gibi birbirinden farklı türde ve geniş yaş gruplarına seslenen eserler verdi. Yazarlık deneyimini, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenen “Editörlük” ve “İleri Editörlük” atölyelerindeki kazanımlarıyla birleştirdiği ve yazar adaylarına çocuk edebiyatı yolculuğunda eşlik edecek bilgiler içeren atölyeler yürütüyor.


Halen Cenevre’de yaşıyor ve ejderhasını tasmasız dolaştırıyor.


Kitapları:

Bu Ne Güzel Hediye! (abm Yayınevi, 2019)

Alfabe Sirki – Laf Cambazı (abm Yayınevi, 2020)

Ejderhalar Nezle Olmasın ve Diğer Şiirler (abm Yayınevi, 2020)

Klik! ve Diğer Şamatalı Öyküler (abm Yayınevi, 2020)

Comments


bottom of page