top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Costa Kitap Ödülleri sahiplerini buldu!

1971 yılından itibaren verilen Birleşik Krallık'ın en prestijli ve popüler kitap ödüllerinden biri olan Costa Book Awards kazananları belli oldu!

2021 İlk Roman Ödülü Sahibi Open Water, Caleb Azumah Nelson Caleb Azumah Nelson'ın ilk romanı,Londra'da yaşayan iki siyah sanatçının hikâyesine odaklanıyor. Bir pubda tanışıp birbirlerine âşık olan biri fotoğrafçı, diğeri dansçı iki isimsiz kahraman bir yandan şehirde hayatta kalma mücadelesi verirken bir yandan da ilişkileri korku ve şiddetle sınanıyor. OpenWater diğerlerinin gözünde "siyah" bir bedenden ibaret olanların, yalnızca fiziksel kuvveti sebebiyle saygı görenlerin, aşkta bir sığınak arayanların hikâyesi.


Open Water 2022 yılı içerisinde, ülkemizde Umami Kitap tarafından yayımlanacak.


2021 Roman Ödülü sahibi Unsettled Ground, Claire Fuller Yaşlı anneleri Dot aniden öldüğünde, 51 yaşındaki ikizler Jeanie ve Julius onsuz bir hayata tamamen hazırlıksızdır. Taşradaki yıkık dökük kulübelerinde, modern dünyanın karmaşasından uzakta, tecrit edilmiş bir halde büyüyen bu çocuklar, 40 yıl önce babalarının ölümünden bu yana Dot'un etraflarında ördüğü sırlar ağı, parçalanma tehdidiyle karşı karşıya kalırken, birkaç gün içinde kendilerini tahliye ve borç batağıyla karşı karşıya bulurlar.


2021 Biyografi Ödülü sahibi Fall: The Mystery of Robert Maxwell, John Preston Fall, Robert Maxwell'in olağanüstü yükselişinin ve skandal yaratan düşüşünün dramatik öyküsüdür. Ortodoks bir Yahudi olarak doğan, Nazi işgali altındaki Çekoslovakya'dan kaçan ve 2. Dünya Savaşı'nda savaşan, daha sonra milletvekili ve başarılı (ve kötü şöhretli) medya patronu olan Maxwell'in gizemli ölümünden sonra, uzun süredir saklı kalan borçları ve vicdansız anlaşmaları gün ışığına çıkınca imparatorluğu parçalanır. John Preston'ın bu anlatısı, Maxwell'in hikâyesinde neyin yanlış gittiğini ortaya koyuyor.


2021 Şiir Ödülü sahibi The Kids, Hannah Lowe Hannah Lowe'nin üçüncü koleksiyonu The Kids, öğretme, öğrenme, büyüme ve ebeveynlik hakkında şiirlerin toplandığı bir kitap. Şiirler, Hannah'nın 2000'li yıllarda Londra'nın merkezinde altıncı sınıflara öğretmenlik yaptığı on yıllık dönemin yanı sıra, 80'ler ve 90'lardaki olgunlaşma dönemine ve küçük oğlunun çağdaş Londra'yla baş etmeyi öğrenmesine dair ipuçları içeriyor.


2021 Çocuk Kitapları Ödülü sahibi The Crossing, Manjeet Mann Nat'in annesi yeni öldü ve bu onu paramparça ediyor. Sammy, Avrupa'da yeni bir yaşam şansı için Eritre'den kaçmak zorunda. Kaderin bir cilvesi, zıt dünyalardan gelen bu gençleri bir araya getirir ve ikisine de umut verir. Ama umut, kırık bir dünyayı onarmak için yeterli midir? The Crossing, mülteci krizinin gerçek trajedilerinin derin bir hikâyesi.

Comments


bottom of page