top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum”un yeni bölümünde Buket Uzuner’i ağırlıyor

Deniz Yüce Başarır ve Buket Uzuner “Ben Okurum”un yeni bölümünde, “Beni ben yapan yazarlardan birisidir,” dediği Fransız yazar Romain Gary, onun otobiyografik romanı Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı ile birlikte diğer eserleri ve hayatının farklı yönleri üzerine sohbet etti.


Romain Gary için “Sizi baştan çıkarır, inandığınız ve bildiğiniz şeyleri sorgulatır. Ki onu büyük yapan benim için budur,” diyen Uzuner “Ben Okurum” dinleyicilerine Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı’yı okumalarını önemle tavsiye ediyor: “Söz veriyorum, hayatlarında yepyeni bir sayfa açılacaktır.”

Sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde Deniz Yüce Başarır, yazar Buket Uzuner’i ağırlıyor. Uzuner’in büyük hayranlık duyduğu, Balık İzlerinin Sesi adlı romanında kahramanlarından biri haline getirdiği Fransız yazar Romain Gary’nin konuşulduğu bölüm, yazarın hayatından esintiler taşıyan Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı adlı esere odaklanıyor ama sohbet Gary’nin diğer eserlerine de uzanıyor. Goncourt Edebiyat Ödülü’nü iki kez alabilen tek yazar olarak tanınan Gary’in diğer yazar kimliği Emile Ajar, intiharı, aşkları ve tabii her zaman başrolde olan annesi sohbetin duraklarından birkaçı. Başarır, elbette yine Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı’dan en can alıcı bölümleri seslendirmeyi de ihmal etmiyor.


“Otobiyografik kurgu çok cesaret ister”

“Bazı yazarların okur olarak biz yazdıklarını severiz bazı yazarlar ise kimlikleri, kişilikleri ve hayatlarıyla hayatımıza girer. Kendinize benzeyen yazarlara yakın hissedersiniz. İnsan kendisine çok benzeyen birisinin ve bütün sıkıntılara rağmen başarmış birisinin kendisine önderlik, yönderlik etmesinden çok hoşlanıyor. Benim kitaplarımı sevenler bilir, benim için mizah çok önemlidir,” diye anlatan Buket Uzuner, Romain Gary’nin kendisini çok etkileyen yönlerinden birisinin bu güçlü mizah duygusu olduğunu söylüyor. Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı’nın, okuduğu ilk otobiyografik roman olduğunu belirten başarılı yazar sözlerine “Otobiyografik kurgu aslında çok cesaret isteyen bir şey. Yaşayan biyografi diyorlar şimdi. Romain Gary de bir anlamda bunun babası ya da ilklerinden biri,” diye devam ediyor. Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı’da Romain Gary’nin yaşam ve ölümü, yücelik ve yoksulluğu, hayatın sınırlarında ve ip üstünde yürümeyi bir oyunun içine yerleştirdiğini söyleyen Buket Uzuner, “Ve çok akıcı bir şekilde anlatmış,” diye ekliyor.


“Herhalde beni terk edip ona giderdin”

Attila İlhan sayesinde radarına giren Romain Gary’nin çok renkli ve kendisini bir erkek olarak da çok cezbeden bir adam olduğunu söyleyen Buket Uzuner sohbete neşeli bir anektotla nokta koyuyor: “Eski eşim Romain Gary için, ‘İyi ki bu adam biz tanışmadan önce ölmüş. Yoksa herhalde sen beni terk edip ona giderdin’ demişti.”


Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel , Spotify , Apple Podcasts , Podtail , CastBox ve Simplecast ’ten ulaşılabilir.


“Ben Okurum”:

Değişen medya düzeninde podcast’ler gün geçtikçe önem kazanıyor. Tüm dünyada sayısı hızla artan bu yeni mecra için Türkiye’de de durum farklı değil. Çoğunlukla sohbet ya da monolog ağırlıklı podcast’lerin arasında, nadir de olsa tematik yapımlar da ortaya çıkıyor. Türkiye’nin en deneyimli yayıncılarından Deniz Yüce Başarır’ın imzasını taşıyan “Ben Okurum” adlı podcast de bu nadir yapımlardan biri. “Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken, yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Her bölümüne farklı bir ismin konuk olduğu “Ben Okurum”u bir arkadaş sohbeti gibi dinlemek de mümkün; kitaplar hakkında konuşan, tartışan, kitap sevgisini paylaşan dostların muhabbeti olarak...


Ancak bu sohbetle sınırlı kalmayan podcast, söz konusu kitaptan alıntıları ve Deniz Yüce Başarır’ın kitapla ilgili bilgileri, kendi fikirlerini, yaşanmışlıklarını paylaştığı metinleri de kitap meraklılarına sunuyor. Birbirini tamamlayan, ustalıkla bir araya getirilmiş bu üç parçalı yapısı, “Ben Okurum”u diğer podcast’lerden ayıran en önemli özelliklerinden biri.


Deniz Yüce Başarır:

Psikoloji okudu. Seslendirme sanatçılığı, çevirmenlik, televizyon programcılığı ve sunuculuğu

yaptıktan sonra 2003 yılında editör olarak Doğan Kitap’ta yayıncılığa başladı. 2017 yılında yayın direktörüyken yayınevinden ayrıldı; aynı yıl genel yayın yönetmeni olarak hep kitap’ın kurucu ekibinde yer aldı. Mart 2019’da bu görevinden de ayrılan Başarır, şu günlerde Storytel’de birçok kitabın sesi olarak ve “Ben Okurum” adlı podcast’iyle dinleyicilerle buluşuyor. Başarır’ın, babası ve Kent Oyuncuları’nın kurucularından usta tiyatro adamı Kâmran Yüce’nin arşivine dayanarak kaleme aldığı Perde Kapanmasa Görecektiniz, Kâmran Yüce’nin Arşivinden Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikâyesi (1959-1986) adlı kitabı Ekim 2021’de okurlarla buluştu.

Commenti


bottom of page