top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Doğan Hızlan Edebiyat Eleştiri ve İnceleme Ödülleri’nin ilki verildi

Sanat Kritik'in düzenlediği, Doğan Hızlan Edebiyat Eleştiri ve İnceleme Ödülü'nün ilki, kitap dalında bir dönemi tutarlı şekilde ele alması, edebiyat tarihine cinsiyet üzerinden bakarak romana yeni bir inceleme perspektifi getirmesi ve eser seçiminde farklı ideolojilere yer vermesi sebebiyle, Çimen Günay Erkol'un Yaralı Erkeklikler-12 Mart Romanlarında Yalnızlık, Yabancılaşma ve Öfke adlı çalışmasına verildi.  


Doğan Hızlan Edebiyat Eleştiri ve İnceleme Ödülü'nün makale dalında bu yıl, ödül verilmedi.  Ödül töreni 3 Haziran 2022’de Sanat Kritik’te gerçekleşecek.


Kitap Dalında Ödül Jürisi: Hami Çağdaş, Metin Kayahan Özgül, Nedret Öztokat Kılıçeri, Nilüfer Kuyaş, Turhan Günay (jüri başkanı). 


Makale Dalında Ödül Jürisi: Didem Ardalı Büyükarman, Hilmi Tezgör, Nevzat Kaya, Serhan

Bali, Turgay Anar, Seval Şahin.


Çimen Günay-Erkol 23 Kasım 1977’de Ankara’da doğdu. ODTÜ’den maden mühendisi olarak mezun oldu ama bu mesleği yapmadı. Türk edebiyatı doçentidir ve Özyeğin Üniversitesi’nde ders vermektedir. Toplumcu gerçekçi edebiyat, Türk modernizmi, askerî darbelerin travmaları ve edebiyatta toplumsal cinsiyet hakkındaki makaleleri Symposium: A Quarterly Journal in Modern Literatures, Journal of European Studies, Turkish Studies ve Middle Eastern Literatures dergilerinde yayımlanmıştır. Burcu Alkan ile birlikte eş-editörlüğünü üstlendiği Turkish Literature as World Literature seçkisi 2021 yılında Bloomsbury tarafından yayımlanmıştır. Araştırma alanları arasında travma, tanıklık ve benlik anlatıları, erkeklik, edebiyatta çatışma sonrası ve tıbbi insani bilimler bulunmaktadır.

Comments


bottom of page