top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Dünya ve Diğer Yerler

Jeanette Winterson'ın son kitabı Dünya ve Diğer Yerler, Belgin Selen Haktanır'ın çevirisiyle Türkçede.Harikulade düşsel manzaralar yaratan ve göz kamaştırıcı bir dile sahip bu on yedi öykü, okuru uykunun yasadışı olduğu, kimsesiz kalmış mağaza tezgâhtarlarının hayatlarının periler tarafından dönüştürüldüğü, zenginlerin elmas adasında kömürden mücevherler taktığı dünyalara götürüyor; varlığını hayal dahi edemeyeceğiniz, benzersiz yerlere…

 

Winterson’ın okurlarını kendisine nasıl aşık ettiğini merak ediyorsanız cevap bu sayfalarda!


Jeanette Winterson, 27 Ağustos 1959'da Manchester, İngiltere'de dünyaya geldi. Çocukluğu, ailesiyle birlikte Pendlebury'de geçti. Babası bir fabrika işçisiyken, annesi bir kuafördü. Winterson'un ailesi, onun eşcinsel olduğunu öğrendiğinde onu evden kovdu. Bu deneyim, Winterson'un eserlerine ve hayatına derin bir şekilde yansıdı.


Winterson, eğitimine Oxford Üniversitesi'nde İngiliz Edebiyatı okuyarak başladı, ancak daha sonra üniversiteyi terk etti. İlk romanı "Oranges Are Not the Only Fruit" (Portakallar Tek Sebze Değildir) 1985 yılında yayımlandı. Roman, Winterson'un kendi deneyimlerinden esinlenerek kaleme aldığı otobiyografik bir eserdir. Bu eser, Winterson'a geniş bir okuyucu kitlesi kazandırdı ve edebiyat dünyasında büyük yankı uyandırdı.


Yazarlık kariyeri boyunca Winterson, romanlarının yanı sıra denemeler, çocuk kitapları, kısa hikayeler ve tiyatro eserleri de yazdı. Eserleri, cinsellik, aidiyet, aşk ve kimlik gibi temaları derinlemesine ele alır. Eserleri, eleştirmenlerden ve okurlardan geniş övgü aldı ve pek çok ödül kazandı.


Jeanette Winterson, edebi çalışmalarının yanı sıra düzenli olarak gazetelerde ve dergilerde makaleler yazmaktadır. Ayrıca televizyon ve radyo programlarına da katılarak edebi ve kültürel konularda görüşlerini paylaşmaktadır.


Winterson, LGBT hakları ve edebi eserlerin toplumsal etkisi konularında da aktif bir şekilde yer almaktadır. Eserleri, edebi çevrelerde ve geniş okuyucu kitlesi arasında büyük saygı ve hayranlık uyandırmıştır. Jeanette Winterson, edebi başarıları ve toplumsal etkisiyle çağdaş İngiliz edebiyatının önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir.


DÜNYA VE DİĞER YERLER

Jeanette Winterson

Kafka Kitap, 2023

Çeviri: Belgin Selen Haktanır

Editör: Nazlı Berivan Ak

168 s.

bottom of page