top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Einstein ile Ay Yürüyüşü

Joshua Foer’ın bir klasik olmaya aday, çoksatan kitabı Einstein ile Ay Yürüyüşü: Her Şeyi Hatırlama Sanatı ve Bilimi, Türkçede. Foer’ın kronik unutkan bir gazeteciden ABD Bellek Şampiyonu olmasına giden yolculuğun öyküsüyle Einstein ile Ay Yürüyüşü, yaşamımızın tüm yönleri üzerinde belleğimizin uçsuz bucaksız ve gizli etkisini irdeliyor.


Joshua Foer’ın kaleme aldığı ve büyük ilgi gören Einstein ile Ay Yürüyüşü: Her Şeyi Hatırlama Sanatı ve Bilimi adlı kitabını, Füsun Doruker’in çevirisi ve yeni kapak tasarımıyla okurlarıyla buluştu.

İnsanlar her yıl ortalama kırk günlerini unuttukları şeyleri telafi etmeye harcıyor. Joshua Foer da bu insanlardan biriydi. Ama bir yıl süren eğitimden sonra kendini ABD Bellek Şampiyonası’nın finalinde buldu. Hepimizin sıklıkla unuttuğu bir gerçeği, aslında anılarımızın toplamı olduğumuz fikrini keşfetmesi daha da önemliydi.


Einstein ile Ay Yürüyüşü, zihin açıcı bir araştırmayı, belleğin şaşırtıcı toplumsal tarihini ve insanların anımsama biçimini algılayışımızı değiştirecek hileleri irdeliyor. Kitap, üst düzey “zihin sporcuları”nın verdiği eğitimleri, Cicero’nun uzun konuşmalarını ve ortaçağ düşünürlerinin kitapları ezberlerken kullandığı, antik çağlardan kalma teknikleri bir araya getiriyor. Joshua Foer, araştırmasını zihin sporcularının dünyasından öteye, ülkenin dört bir köşesine ve kendi aklının derinliklerine taşıyarak hepimizin sahip olduğu ama sıklıkla unuttuğu bir yeteneğe derin saygı duymayı öğretiyor.


Başkent Washington'da doğan Joshua Foer, Brookline, Massachusetts'de yaşamaktadır. Yazıları The New Yorker, National Geographic, Esquire, State, Outside, New York Times ve başka yayınlarda yer almıştır. Uluslararası çok satan kitaplar listesinde yer alan ve 34 dile çevrilen Einstein İle Ay Yürüyüşü ilk kitabıdır. Dünyanın harikalarına internette rehberlik eden Atlas Obscura sitesinin ve New York Times gazetesi en çok satan kitaplar listesinin birinci sırasında yer alan Atlas Obscura: An Explorer's Guide to the World's Hidden Wonders adlı kitabın ortak yazarıdır. Ayrıca kar-amacı gütmeyen Seferia adlı web sitesinin ve Sukkah City adlı tasarım yarışmasının ortak kurucusudur.


EINSTEIN İLE AY YÜRÜYÜŞÜ: HER ŞEYİ HATIRLAMA SANATI VE BİLİMİ

Joshua Foer

Epsilon Yayınevi, 2022

Çeviri: Füsun Doruker

Comments


bottom of page