top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kısmen hayalet hikâyesi, kısmen doğa tarihi dersi, kısmen romantik, kısmen feminist bir masal

Sarah Perry’nin gerçek olaylardan esinlenen ve on dokuzuncu yüzyılın sonunda geçen romanı, Essex ve Londra, mit ve modernite arasında gidip geliyor. Cora Seaborne’un Essex Yılanı’nı coşkulu arayışı, çevresindekileri de bilimsel ilerleme çağında inanca veya akla olan bağlılıklarını sınamaya teşvik etmekle kalmıyor, aşkın, dostluğun ve sadakatin sınırları da tekrar tekrar çiziliyor.


Britanya Kitap Ödülü Kazananı

New York Times Yılın En Dikkate Değer Kitabı

Costa Kitap Ödülü Finalisti


Cora Seaborne baskıcı kocasının ölümünün ardından üzüldüğü kadar rahatlamıştı da: Olağanüstü bir zekâya ve bitmez bir meraka sahip Cora, zoraki uyum sağladığı sosyeteye uygun eş rolünden sonunda kurtulmuştu. Her şeyi arkasında bırakma ümidiyle on bir yaşındaki oğlu Francis ve dadı Martha’yla beraber Londra’dan ayrılıp Essex kıyılarını ziyaret edecekti.

Essex’teyse bir söylenti almış başını gidiyordu: Bataklıklarda insan kanına susamış korkunç bir yaratığın dolaştığına dair dedikodular vardı. Rivayete göre efsanevi Essex Yılanı üç yüz yıl sonra geri gelmiş ve Yılbaşı gecesinde genç bir adamı öldürmüştü. Batıl inançlara tahammülü olmayan amatör doğabilimci Cora, duydukları karşısında büyülenmişti. Yerel halkın doğaüstü bir deniz canavarı olduğunu düşündüğü şeyin, henüz keşfedilmemiş bir tür çıkacağından emindi. Bölgenin papazı William Ransome’la tanıştırılmasının ardından hiçbir konuda anlaşamayan bu iki zıt insan, kısa sürede kendilerini amansızca birbirine çekilmiş bulacaklardı.


Sarah Perry, Melmoth, The Essex Serpent ve After Me Comes the Flood adlı romanların ve kurgu olmayan Essex Girls romanlarının uluslararası alanda en çok satan yazarıdır. Waterstone'un Yılın Kitabı Ödülleri ve İngiliz Kitap Ödülleri'nin sahibidir ve Kadın Kurgu Ödülü, Dylan Thomas Ödülü, Folio Ödülü ve Costa Roman Ödülü gibi büyük edebiyat ödüllerine aday gösterilmiştir. Makaleleri geniş çapta yayınlandı ve Guardian, New York Times, Observer ve London Review of Books'a katkıda bulundu. Kraliyet Edebiyat Cemiyeti Üyesidir ve Yaratıcı Yazarlık alanında doktorası vardır ve Prag'da ikamet eden UNESCO Edebiyat Şehri Yazarı ve Londra'daki Gladstone's Library ve Savoy Hotel'de ikamet eden bir Yazardır. İkinci romanı, 1 No'lu çok satan The Essex Serpent, şu anda televizyona uyarlanıyor ve başrolde Claire Danes var.


ESSEX YILANI

Sarah Perry

İthaki Yayınları, 2022

Çeviri: Aslıhan Kuzucan


Comentários

Não foi possível carregar comentários
Parece que houve um problema técnico. Tente reconectar ou atualizar a página.
bottom of page