top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Sahip olanlar” ve “sahiplenilenler”

Serhan Kansu, distopik anlatısı Evcil İnsan Barınağı’nda, iki uç noktanın, empati ve vahşetin sınırlarında insanın neler yapabileceğini anlatıyor. Bir köpek gibi düşünebilmek, bir insan gibi teslim olmak için.

Bir sabah, bir kutunun içinde, köpeklerin insanlara hükmettiği yeni bir düzene uyandığınızı düşünün. “Sahip olanlar” ve “sahiplenilenler” yer değiştirmiş. Öncesi yok. İnsanlığın ortak bir geçmişi yok. Her şey burada başlıyor. Peki, burada mı bitecek?


“Eskiden bir ailem vardı. Bir annem ve babam, bir de köpeğim. Şimdi bulanık bir resim gibi geliyorlardı gözümün önüne. Annemin sırtı dönük, yüzü belirsiz. Bu, dünyaya yeni gelmiş genç bir bedenin kendini savunma şekli olmalıydı. Yaşlı bir adamın, geçmişini tam olarak hatırlayamaması...


Eğer ölüm zihni tam olarak siliyorsa ve tekrar dünyaya geliyorsak, tekrar dünyaya gelmenin hiçbir anlamı olmazdı. Ne kazandığımızı ya da ne kaybettiğimizi bilmeden, hiçbir ders almadan ya da ders vermeden başa dönmek. Hiç yaşamamış gibi, en başından tekrar başlamak.”


Serhan Kansu İstanbul’da dünyaya geldi. Kansu, lisans eğitiminden önce özel bir akademiden tiyatro oyunculuğu ve yönetmenliği ile metin çözümleme eğitimi aldı. Aynı yıllarda diyalog yazarlığı, tiyatro yönetmen yardımcılığı ve tiyatro oyunculuğu yaptı. İstanbul Maltepe Üniversitesi’nde %100 bursla Felsefe bölümünde okudu.


Aynı bölümde Çocuklar için Felsefe, Felsefe Edebiyat İlişkileri ve Felsefi Danışmanlık eğitimi de alan Serhan Kansu’nun üniversitede yazdığı ve yönettiği ilk tiyatro oyunu “Sokrates’in Kontörü Biterse” oldu. Lisans bitirme projesini “Philosophy For Children” (P4C-Çocuklar için Felsefe) üzerine hazırlayan Kansu, üniversiteden sonra P4C Çocuklar İçin Felsefe Eğitmen Eğitimi de alarak konuda uzmanlaştı.


Geçmişinde reklam ve metin yazarlığı, gazetecilik ve senaryo yazarlığı da bulunan Kansu yazmanın pek çok alanında ürün verdi. Serhan Kansu’nun çocuk, genç ve yetişkin hikâye, deneme, şiir, eğitim, tiyatro oyunu ve felsefe kategorilerinde kitapları, tiyatro oyunları ve gölge oyunları bulunmakta.


Yazar, P4C uzmanı ve oyuncu Serhan Kansu; bugüne kadar düzenlediği atölye çalışmaları ve eğitimleriyle binlerce çocuk, yetişkin ve gençle bir araya geldi. Kansu Türkiye’den katılımların yanında; İngiltere, Almanya, Fransa, Azerbaycan, Amerika ve Avustralya gibi ülkelerden de katılımlarla etkinlikler ve atölyeler düzenledi. Serhan Kansu, Türkiye’nin farklı şehirlerinde yetişkinler için ayrı çocuklar için ayrı olmak üzere Felsefe, Çocuklar İçin Felsefe, Yaratıcılık ve Yazarlık konularıyla etkinlik düzenlemeye, eğitim vermeye ve sinema kulvarında da oyunculuğa devam etmekte.


EVCİL İNSAN BARINAĞI

Serhan Kansu

İthaki Yayınları, 2023

Tür: Roman

104 s.

コメント


bottom of page