top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Rönesans İtalya’sında bir kadının kaderine karşı ayakta –ve hayatta– kalma mücadelesi

Maggie O’Farrell ödüllü kitabı Hamnet’tan sonra Evlilik Portresi adlı romanında, bu kez Rönesans İtalya’sında bir kadının kaderine karşı ayakta –ve hayatta– kalma mücadelesini anlatıyor. Tarihin donukluğunu kelimeleriyle canlandırarak okura bir Rönesans tablosu kadar çarpıcı bir hikâye sunuyor.

1550’ler Floransa’sı… Grandük Cosimo de’ Medici’nin üçüncü kızı Lucrezia, çizim konusunda eşsiz yeteneğe sahip, hayal gücü sınır tanımayan bir çocuk; gösterişli palazzo’daki gösterişsiz, unutulmuş konumundan fazlasıyla hoşnut. Ablasının beklenmedik ölümüyle Lucrezia ilk kez kendini ilginin merkezinde buluyor. Ablası yerine, Ferrara Dükü Alfonso’yla evlenmek zorunda.


Lucrezia, henüz on beşinde ve kafası karmakarışık bir şekilde, pek de hoş karşılanmadığı muammalarla dolu bir sarayda buluyor kendini. Muammaların en büyüğü ise kocası. Hangisi gerçek? Düğün zamanı muziplikleriyle ve neşesiyle onu kendine çeken adam mı, yoksa kendi kız kardeşlerinin bile karşısında titremesine neden olan despot yönetici mi? Bir tek şey ayan beyan ortada: Lucrezia’nın sarayda var olabilmesi, ailenin iktidarını devam ettirecek bir vâris doğurmasına bağlı.


Maggie O’Farrell 1972'de Kuzey İrlanda'da doğdu. Romanları arasında Hamnet (Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülü sahibi), Sen Gittikten Sonra, Esme Lennox'un Kaybolan Yasası, Madeni İlk Tutan El (Costa Roman Ödülü sahibi) yer alıyor. ve Sıcak Hava Dalgası Talimatları. Aynı zamanda bir anı kitabı da yazmıştır: Ben, Ben, Ben: Ölümle On Yedi Fırça. Edinburgh'da yaşıyor.


EVLİLİK PORTRESİ

Maggie O’Farrell

Domingo Yayınları, 2023

Çeviri: Kıvanç Güney

Tür: Roman

400 s.

Commenti


bottom of page