top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Fantastik Mottolar

Gizem Bulut'un Fantastik Mottolar adlı kitabı, fantastik edebiyatın işlevini, kurgu metinlerdeki yansımalarını ve sanatsal türlerle kurduğu etkileşimini araştırmacı titizliğiyle okurların istifadesine sunuyor.

Fantastik Mottolar, Gizem Bulut’un on yıllık düşünsel emeğinin bir ürünü. Kitapta yer alan eleştirel denemeler, aynı başlıkla sürdürdüğü podcast yayınlarından ve çeşitli yayın mecralarında yayınlanan yazılarından üretildi.


“Bir okurun, okurluk serüveninde yazınsal türlerin ayrımına vardığı en erken yaş kaçtır acaba? Harry’nin Hogwarts’ın kapılarından girdiği yaşta ben de fantastik edebiyatla tanıştım. Okurluk sürecimde yazınsal eserler edebî tutku, entelektüel gelişim, benden farklı olanı anlayacak empatiyi kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor. Gerçekliğin zedelendiği ya da gerçeğin tersyüz edildiği ikincil dünyaları anlatan fantastik kurgulu metinlerse benim için kahramanla çıktığım fantastik bir yolculuk oldu. Satır aralarını doldururken yazardım, kendimi kaptırıp okuduğum olayları duyumsarken kahramandım. Okurluğum, anlatılanların derin yapısını keşfeden bir araştırmacıya dönüştü. Zihnimde biriktirdiklerimi söze döküp podcast yayınları yapmaya başladım. Yaşamı daha anlamlı kılmak ve sözün gücünü bir anahtara çevirmek için anlattıklarımdan, okuduklarımdan birer motto çıkardım. ”


FANTASTİK MOTTOLAR

Gizem Bulut

Ornis Kitap, 2023

Tür: Deneme

144 s.

Comments


bottom of page