top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Fran Lebowitz Kitabı çıktı!

Kendine özgü, ironik, “küstah” ve komik diliyle tanınan Fran Lebowitz’in, güncelliğini asla kaybetmeyen yazılarından derlenen Fran Lebowitz Kitabı, Türkçede.
Çağdaş şehir yaşamının değişimleri, geçici hevesleri, çılgınlıkları ve modalarını; sanatı, bilimi, edebiyatı ve hayata dair her şeyi, kendine has benzersiz üslubuyla yorumlayan ABD’li yazarın çoksatan kitaplarından derlenen yazıları, Fran Lebowitz Kitabı’nda farklı başlıklar altında bir araya geliyor. Yakın dostu, yönetmen Martin Scorsese’nin sözleriyle “kişiliğiyle, bilgisiyle, zekâsıyla ve en önemlisi de mizahıyla sınır tanımayan” Fran Lebowitz’in kaleminden dökülenleri okurken hak vermeden ve gülmeden duramayacaksınız!


“Benzersiz... Lebowitz, mirasçılar, papalar, imparatoriçeler için mesleki rehber; mülk sahipleri için bir elkitabı; yoksullarla tanışmak isteyen zenginler için bir kılavuz sunuyor.” 

Vogue


“Bir efsanenin neden efsane olduğunu kanıtlayabilen ender örneklerden biri. Gerçekten de ÇOK komik.” 

Hadley Freeman


“Okuması çok zevkli.”

Jimmy Fallon, NBC Tonight Show’un sunucusu


Martin Scorsese’in popüler Netflix söyleşi dizisi Fran Lebowitz: Bir Yazarın Portresi’nin yıldızı, bir New York efsanesi ve hiciv ustasından: Fran Lebowitz Kitabı


Kendine özgü, ironik, küstah ve komik diliyle tanınan Fran Lebowitz, bu kitapta derlenen yazılarında hayata dair pek çok konuyu eşsiz bakış açısıyla ele alarak okurlarını kıvrak zekâsıyla buluşturuyor – gülmekten kırıp geçiriyor.


Frances Ann Lebowitz 1950 doğumlu, Amerikalı yazar, konuşmacı ve zaman zaman aktördür. New York City duyarlılıklarından süzülen Amerikan yaşamı üzerine alaycı sosyal yorumları ve Andy Warhol, Martin Scorsese, Jerome Robbins, Robert Mapplethorpe, David Wojnarowicz, Candy Darling ve New York Dolls dahil olmak üzere 1970'ler ve 1980'lerin New York sanat sahnesinin önde gelen birçok figürüyle olan ilişkisi ile tanınır. New York Times onu günümüzün Dorothy Parker'ı olarak nitelendirmiştir. Lebowitz, 1994 yılında The Fran Lebowitz Reader adıyla bir araya getirilen Metropolitan Life (1978) ve Social Studies (1981) adlı kitaplarıyla ün kazanmıştır. Martin Scorsese tarafından yönetilen iki projeye konu olmuştur: HBO belgesel filmi Public Speaking (2010) ve Netflix belgesel dizisi Pretend It's a City (2021).


Tuğçe Kılıç

21 Ekim 1998’de doğan Tuğçe Kılıç, lisans eğitimini Hacettepe Üniversi-tesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık bölümünde tamamladı. Alt yazı çevirmeni olarak birçok görsel ve işitsel içerik üzerinde çalışan Kılıç ayrıca Düşbaz Kitaplar bünyesinde Resimdeki Kadın: Kadınlar, Sanat ve Bakışın Gücü (Catherine McCormack, 2023) kitabını dilimize kazandırdı.


FRAN LEBOWITZ KİTABI

Fran Lebowitz

Düşbaz Kitap, 2024

Çeviri: Tuğçe Kılıç

Tür: Deneme

304 s.


Comments


bottom of page