top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Frida Kahlo'nun tüm eserleri bir kitapta

Frida Kahlo'nun görülmemiş detay çekimleri ve ünlü fotoğrafları da dahil olmak üzere tüm eserleri Luis-Martín Lozano’nun Frida Kahlo: The Complete Paintings isimli kitabında toplandı.


Meksikalı ressam Frida Kahlo, yıllar içinde gelmiş geçmiş en iyi ressamlardan biri olarak kabul edildi. Portreleri, otoportreleri ve çalışmaları, son elli yılda dünya çapında birçok kişiye ilham kaynağı oldu. Benzer şekilde, yaşam tarzı, moda anlayışı ve kişisel hayatı, yeni ve eski hayranlarının ilgisini çekti.
Frida Kahlo: The Complete Paintings başlıklı yeni bir XXL monografisi, Kahlo'nun 152 resmini, nadiren görülen fotoğraflarını, günlüklerini ve mektuplarını resimli bir biyografi ile birleştirdi. Kitap, sanatçının yaşamı ve ölümüyle ilgili en kapsamlı çalışma olarak tanımlanıyor. Kitabın editörlüğünü Luis-Martín Lozano, yönetmenliğini ve yapımcılığını Benedikt Taschen üstleniyor.


Bu geniş formatlı XXL kitap, okuyucularına Frida Kahlo'nun eşi benzeri görülmemiş detay çekimleri ve ünlü fotoğrafları da dahil olmak üzere tüm eserlerini bir arada sunuyor. Özel koleksiyonlardaki parçaları ve daha önce kaybolan ya da 80 yılı aşkın bir süredir sergilenmeyen eserleri de kitabın içerisinde bulunuyor.


1970'lerde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki feminist hareketin Kahlo'nun popülaritesini arttırdığı söyleniyordu. Cinsel özgürlük ve kadın eşitliği konusundaki duruşu, hareket ve katılımcıları tarafından övgüyle karşılanmıştı.