top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Gabriel García Márquez’in "kayıp" romanı Ağustosta Görüşürüz, Mart ayında, dünyayla aynı anda Türkçede

Gabriel García Márquez’in ölümünden sonra ilk kez yayımlanacak kayıp romanı, Ağustosta Görüşürüz, okurla buluşuyor.
Halkın hiç görmediği bir edebiyat şaheserinin hâlâ merhum yazarın ailesinin tozlu bir kasasında veya Texas Üniversitesi'ndeki arşivinde kilit altında olabileceğine dair söylentiler uzun süredir ortalıkta dolaşıyordu.


Geçen sene Mayıs ayında Penguin Random House, En Agosto Nos Vemos (Ağustos'ta Birbirimizi Göreceğiz) adlı yayınlanmamış bir Gabriel García Márquez romanının sadece var olmakla kalmayıp 2024'te Latin Amerika'da raflarda olacağını doğrulamıştı.


Kitap, Penguin Random House ile eş zamanlı olarak Türkiye’deki okurların beğenisine sunuluyor.


2014 yılında hayatını kaybeden Márquez’in üzerinde çalıştığı son eser olma özelliğini taşıyan Ağustosta Görüşürüz, yazarın oğulları Rodrigo ve Gonzalo García Barcha’nın onayıyla basılıyor.


Yüzyıllık Yalnızlık, Kırmızı Pazartesi ve Albaya Mektup Yok kitaplarıyla edebiyat dünyasının unutulmazları arasına giren Márquez’in son kitabı, odağına Ana Magdalena Bach karakterinin hüzünlü öyküsünü alıyor.


Lagünün durgun mavi sularının yanında tek başına oturan Ana Magdalena Bach, otelin barındaki adamları seyrediyor. Yirmi yedi yıldır mutlu bir evliliği var, kocası ve çocuklarıyla kurduğu hayattan kaçmak için hiçbir nedeni yok. Yine de her ağustos ayında feribotla annesinin gömülü olduğu adaya geliyor ve bir geceliğine yeni bir sevgili buluyor. Salsa, bolero, lothario ve dolandırıcılarla dolu boğucu Karayip akşamlarında Ana, her yıl arzusunun ve kalbinde saklı korkunun iç bölgelerine doğru yolculuğa çıkıyor.


Ağustos'ta Görüşürüz özgürlük, pişmanlık, kişisel dönüşüm ve aşkın gizemleri üzerine derin bir çözümleme ve dünyanın tanıdığı en büyük yazarlardan Marquez’in okurlarına beklenmedik hediyesi.


AĞUSTOSTA GÖRÜŞÜRÜZ

Gabriel García Márquez

Can Yayınları, 2024

Çeviri: Emrah İmre

88 s.

Comments


bottom of page