top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Ne olursa olsun birbirini sevmekten vazgeçmeyen insanların dokunaklı portresi

Akıldan çıkmayacak kişi ve mekânlarıyla bir romanın sürükleyiciliğine kavuşan Geri Dön Günışığım, yazarın onuncu yıl baskısı için yazdığı sonsözle birlikte yeniden okurlarıyla buluştu.

“5 Temmuz 1996’da kızım aklını kaçırdı.”

Michael Greenberg dünya çapında ün kazanan anı kitabı Geri Dön Günışığım’a bu cümleyle başlıyor ve kızı Sally’nin bipolar bozuklukla mücadelesini sarsıcı bir gerçekçilikle anlatıyor.


New York’ta kızı ve dansçı eşiyle beraber yaşayan ve yazdıklarıyla zar zor geçinen Michael Greenberg’ün hayatı bir yaz günü altüst olur: Sokakta mani atağı geçiren ve trafiği birbirine katan kızı polisler tarafından eve getirilmiştir. Sally’nin ilk atağını yaşadığı Greenwich Village sokaklarında başlayıp yatırıldığı psikiyatri kliniğinde devam eden anlatı Greenberg’ün sıkıntılı çocukluğuna ve ailesiyle –özellikle de psikiyatrik sorunlardan mustarip abisi Steve’le ilişkisine doğru uzandıkça, suçluluk duyguları ve ağır sorumluluklarla dolu bir hayatın ve ne olursa olsun birbirini sevmekten vazgeçmeyen insanların dokunaklı portresi de belirmeye başlar.


Michael Greenberg, kızının bipolar bozuklukla savaşını anlatan Hurry Down Sunshine ve New Yorklu bir yazarın anı kitabı Beg, Borrow, Steal'ın en çok satan anılarının yazarı. Greenberg, kendine özgü bir "ilginç New York Yahudi sesi" geliştirdiği The Times Literary Supplement için köşe yazarı.


GERİ DÖN GÜNIŞIĞIM

Michael Greenberg

Yapı Kredi Yayınları, 2022

Çeviri: Özlem Yüksel

Editör: Darmin Hadzibegoviç

Tür: Dünya Edebiyatı / Anı

176 s.

Comments


bottom of page