top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Gerileyiş ve Çöküş

İsmini Edward Gibbon’ın ünlü eseri Decline and Fall of the Roman Empire’dan alan, ince bir mizahla kaleme alınan Gerileyiş ve Çöküş, Evelyn Waugh’un ilk romanı ve şüphesiz en komik eserlerinden biri.

Oxford’dan “ahlaka aykırı davranışı” nedeniyle atılan Paul Pennyfeather kısa süre içinde kendini Galler’de bir okulda öğretmenlik yaparken bulur. Buradaki meslektaşları kuşkularla dolu Prendy ve başı beladan kurtulmayan ya da düpedüz sarhoş olan Yüzbaşı Grimes gibi uyumsuz tiplerdir. Paul’un okuldaki günleri çekici Margot Beste-Chetwynde’in sahneye çıkmasıyla değişecek, Paul kendisini İngiliz yüksek sosyetesi içinde bulmayı beklerken farklı bir akıbete doğru ilerleyecektir.


İngiliz dilinin en iyi düzyazı üslupçularından biri olarak görülen Evelyn Waugh, roman, hikâye, biyografi ve gezi yazıları yazmıştır. Babası bir yayıncıdır, Lancing College ve Oxford Herford College’da öğrenim gördükten sonra kısa süre öğretmenlik yapmıştır. 1930 yılında Katolik inancını benimseyen yazar, 1930’larda muhabir olarak uzun gezilere çıkmıştır. II. Dünya Savaşı’na İngiliz Silahlı Birlikleri’nde katılmıştır. Başlıca eserleri: Decline and Fall(1928), A Handful of Dust(1934), Scoop(1938), Brideshead Revisited(1945).


GERİLEYİŞ VE ÇÖKÜŞ

Evelyn Waugh

Yedi Yayınları, 2022

Çeviri: Sanem Erdem

247 s.

Comments


bottom of page