top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Shakespeare’in en büyük acısı

Maggie O’Farrell, tarihsel gerçeklerden beslenerek yazdığı bu olağanüstü romanda bir anne babanın en büyük korkusunu odağına alıyor. Yıllardır nasıl biri olduğunu anlamak için kelimeleri tek tek incelenen Shakespeare’in en büyük acısına bambaşka bir gözle, biyografilerde sadece bir isimden ibaret olan annenin pişmanlıklarıyla, acılarıyla, korkularıyla yaklaşıyor ve dört yüz yıldan eski bir hikâyeyi okurun yüreğine modern bir klasik olarak hediye ediyor.


1500’lü yılların sonu... Londra’nın doğusundaki bir kasabada yaşayan Hamnet adında bir oğlan, telaşla merdivenden iniyor. Ateşler içinde yatan ikiz kardeşine yardım edecek birini bulması gerek.

Anne oradan iki kilometre uzakta, arı kovanlarının başında, bu bereketli canlıların neden huzursuzlandığını anlamaya çalışıyor. O an bilmese de ömrünün geri kalanı, asıl kendi içinde aniden oluşan huzursuzluğa kulak verip de eve gitseydi yaşananları değiştirip değiştiremeyeceğini merak ederek geçecek. Hamnet’ın duyulmayan haykırışı, annenin ömür boyu dönüp durduğu bir an olarak kalacak.


Baba günlerce, haftalarca, kilometrelerce uzak. Oğlu var gücüyle bağırsa bile duyamaz. Tiyatrosuyla şehir şehir gezip alkış tufanları yaratan oyunlarını sergiliyor. Yıllar sonra kalemini kendi acısından daldıracak mürekkebe. Ve yüzyıllar boyu dillerden düşmeyecek bir oyun yazacak: Hamlet.


2020 WOMEN’S PRIZE FOR FICTION ÖDÜLÜ

2020 AMERİKAN ULUSAL KİTAP ELEŞTİRMENLERİ BİRLİĞİ ÖDÜLÜ

YILIN EN İYİ KİTABI seçkilerinde:

NEW YORK TIMES • WATERSTONES • BILL GATES KİTAP KULÜBÜ


Maggie O'Farrell RSL (27 Mayıs 1972 doğumlu) Kuzey İrlandalı bir romancıdır. Beğenilen ilk romanı After You'd Gone, Betty Trask Ödülü'nü ve daha sonra, The Hand That First Held Mine, 2010 Costa Roman Ödülü'nü kazandı. O zamandan beri iki kez Costa Roman Ödülü için kısa listeye girdi: 2014'te Isı Dalgası Talimatları ve 2017'de Burası Olmalı. Gelecek için Waterstones 25 Yazarında yer aldı. Anıları Ben, Ben, Ben: On Seven Brushes with Death, Sunday Times'ın en çok satanlar listesinin zirvesine ulaştı. Hamnet romanı 2020'de Kadın Kurgu Ödülü'nü ve 2020 Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Ödülleri'nde kurgu ödülünü kazandı.


HAMNET

Maggie O'Farrell

Domingo Yayınevi, 2022

Çeviri: Kıvanç Güney

Editör:Ümran Özbalcı

304 s.

Comentarios


bottom of page