top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Han Kang'ın yeni romanı Türkçede!

Booker ödüllü, uluslararası çoksatan Vejetaryen ve Çocuk Geliyor’un yazarı Han Kang'ın, uzun süredir beklenen son kitabı Beyaz Kitap Türkçede. Yazarın daha önceki kitaplarını olduğu gibi bu romanını da Göksel Türközü Korece aslından çevirerek Türkçeye kazandırdı.Han Kang, Beyaz Kitap'a şu sözlerle başlıyor: "Beyaz şeylerle ilgili yazmaya karar verdiğim bahar, ilk yaptığım bir liste çıkarmak oldu. Her bir sözcüğü yazarken tuhaftır, çok sarsıldım. Bu kitabı mutlaka tamamlamak istediğimi ve yazım sürecinin bir şeyleri değiştireceğini hissettim.Yaraya sürülen beyaz merhem, üstüne sarılan beyaz sargı bezi gibi bir şeylerin gerekli olduğunu da.


Zamana dair duyuların keskinleştiği anlar vardır. Böyle keskin zamanın kenarında, her saniye yenilenen şeffaf bir uçurumun ucunda ilerlemeye devam ederiz. Cesur olduğumuzdan değil, başka bir çıkar yolu olmadığından."

Yeni romanı Beyaz Kitap'ta hafızaya, geçmişe, kayıplara ve yeniden doğmaya dair epik bir anlatıya imza atıyor Han Kang. Beyaz köpek ve kesme şekerle, anne sütü ve pirinçle insanın büyük çaresizliğini anlatıyor. Yıkıntılardan yeni hayatlar doğurmayı, acının coğrafyasını keşfetmeyi, kırılganlığı ve gücü, sıradan hayatın sıradan objeleriyle aktarıyor. Ve beyazın evreninden dünyaya bir masal fısıldarken, beyazı sanki bir prizmadan geçirerek okuru rengarenk bir metinle sınıyor.


Beyaz Kitap

Han Kang

Çeviren:Göksel Türközü

April Yayıncılık

Ocak, 2021

152 sayfa

Comments


bottom of page