top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Hitler ve babası Alois’in ilk kez gün yüzüne çıkan mektupları!

Avusturyalı tarihçi Roman Sandgruber, Hitler ve babası arasındaki mektuplaşmalardan yola çıkarak yazdığı “Hitler’in Babası: Oğlu Nasıl Diktatör Oldu?” adlı kitapta, tarihin seyrini değiştiren bir hükümdarın ailevi ilişkilerini ortaya seriyor.
Tavan arasında saklanmış otuz bir mektubun bulunmasıyla daha önce kimsenin hakkında yazmadığı, tarihteki büyük soru işaretlerinden biri olan Alois Hitler’i ve oğluyla olan ilişkisini irdeleyen bu araştırma, hem otobiyografik hem de psikanalitik bir seyir izleyerek dönemin tarihine, sosyal yapısına, aile kavramına ve savaşın tüm süreçlerine yakın mesafeden bakmayı mümkün kılıyor. Konuya özne olan belge ve dokümanların kitapta cömertçe paylaşılmasıysa çalışmayı arşivlik bir esere dönüştürüyor. 


Hitler’in yakın çevresindeki hemen herkesin; fotoğrafçısının, basın müdürünün, bankacısının, şoförünün, özel doktorunun, nöroloğunun, sekreterinin, annesinin, kız kardeşinin, diyetisyeninin, yeğeninin ve sevgilisinin hayatlarına dair bilgimiz olmasına rağmen nasıl olur da babası Alois hakkında birkaç cümleden öteye gidemeyiz? Sandgruber, kitabında bu sorunun da cevabını vererek Führer’in neyi gizlemeye çalıştığını ortaya seriyor. 

“Dönem tanıkları genç Hitler’e dair son derece zıt iki imge ortaya koyuyor: Bir yanda öğretmenlerine ölesiye meydan okuyan, gençlik çetelerinde liderlik rolünü üstlenen ve her türlü haylazlığı göze alan baskın, otoriter bir genç adam; diğer yanda büyük sanatçı ve sahne tasarımcısı Alfred Roller’in yanına gitmeye dahi cesaret edemeyen, hayran olduğu genç kıza yaklaşmaya çekinen ve aslında Kubizek dışında hiç arkadaşı olmayan, son derece utangaç bir delikanlı.”


Peki ya tarihin en karanlık dönemine damgasını vurmuş bu adam aslında kimdi? Nasıl bir ailesi vardı? Nerede doğmuştu? Onu büyüten baba nasıl bir babaydı? Kimlerle dostluk kurmuştu? Hangi akımların etkisinde kalmış, kafasındaki bu diktatörlük imajı ne vakit hakikate dönüşmüştü?


Yıllardır tozlu bir tavan arasında saklanan 31 mektup, tarihçi Roman Sandgruber tarafından gün yüzüne çıkarıldığında Hitler’in üzerindeki etkisi yadsınamaz olan baba Alois Hitler’in kişiliğinin yeni ve müphem bir yanını da gözler önüne sermiş oldu. Titiz bir çalışmanın ürünü olan bu kitabın amacıysa bir zamanlar sadece efsaneler, uydurma hikâyeler ve varsayımlarla çevrili Hitler ailesinin günlük yaşamına ışık tutarak belki de tarihin cevaplanması en zor sorulardan birine yanıt bulmak. Zira onlarca yıldır dile getirilen ve koskoca bir tarihi etkisi altına alan bu sorunun cevabı hâlâ meçhul: Yukarı Avusturya’nın taşrasından gelen ve nispeten başarısız, yalnız bir çocuk nasıl oldu da böylesine zalim bir diktatöre dönüştü?


Roman Sandgruber, 20 Şubat1947'de Rohrbach'ta dünyaya geldi.

1965'ten 1971'e kadar Viyana Üniversitesi'nde tarih, Almanca ve ekonomi okudu. 1972-1988 yılları arasında aynı üniversitede sözleşmeli ve üniversite asistanlığı yaptı. 1988'den 2015'e kadar Johannes Kepler Üniversitesi Sosyal ve Ekonomik Bilimler Fakültesi'nde üniversite profesörü olarak görev yaptı.


Sandgruber, Avusturya Bilimler Akademisi üyesidir ve 1996'dan 1998'e kadar Linz Üniversitesi Senatosu Başkanlığı yapmıştır. Çalışmalarıyla çok sayıda ödülün sahibi olan yazar, Viyana’da yaşayıp tarih araştırmaları yapmayı sürdürmektedir. 


HİTLER’İN BABASI - Oğlu Nasıl Diktatör Oldu?

Roman Sandgruber

Kafka Kitap, 2024

Çeviri: Aykut Cumbul

280 s. 

Comments


bottom of page