top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Zaman, mekân, kimlik ve bellek üzerine bir arayış

Hatırlama eyleminin gerçeklerle yüzleşmede oynadığı kilit role dikkat çeken, Modiano'nun erken dönem romanlarından biri olan Hüzünlü Ev, zaman, mekân, kimlik ve bellek üzerine bir kayıp zaman arayışı.


Patrick Modiano Hüzünlü Ev'de okuru Cezayir Savaşı'nın gölgesindeki altmışların Fransa'sına götürüyor.

İsviçre sınırında bir tatil kasabasında karizmatik bir doktor ve onun genç ve güzel aktris karısıyla tanışan Victor, kısa sürede onların bohem hayatına dahil olur. Ancak çok geçmeden bu çekici çiftin etrafını saran esrar perdesi onu kendi kimliği konusunda yanıtlaması zor sorularla yüzleştirir.


Patrick Modiano, 1945'te Paris'te Yahudi asıllı bir babanın ve Belçikalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Öğrenim hayatına Fransa'da devam etti. İkinci Dünya Savaşı ve işgallerin olduğu bir dönemde yaşadığı için sıkıntılı bir çocukluk geçirdi. İlk romanı La place de l'étoile 1968'de yayımlandı. 1972'de Les Boulevards de la ceinture ile L'Académie Française Ödülü'nü kazandı. 1978'de Karanlık Dükkânlar Sokağı ile Goncourt Ödülü, 2000'de Paul-Morand Ödülü, 2005'te Prix des libraries, 2010'da Cino del Duca Ödülü, 2012'de Avusturya Devleti Avrupa Edebiyatı Ödülü gibi daha birçok çeşitli ödüllere layık görüldü. Son olarak 2014'te Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı. Otuza yakın kitabı olan yazarın aynı zamanda şarkı sözleri, sinemaya uyarlanan eserleri, çocuk kitapları, Polka isimli tiyatro oyunu vardır. Kitapları birçok dile çevrildi.


HÜZÜNLÜ EV

Patrick Modiano

Can Yayınları, 2022

Çeviri: Alper Bakım

Dizi: Can Çağdaş

Tür: Roman

168 s.

Comentários


bottom of page