top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“İnsan, ceketinin astarına girmiş bir yavru sincabı fark etmeden yaşayabilir mi?”

Aslı Akarsakarya ‘İçeride Kalanlar’da bir gece metrelerce yağan karın, dışarıyla bağlantıyı kestiği bir apartmanda mahsur kalan insanların hayatlarına odaklanıyor.

Yaşam ve ölüm karşısında her biri farklı şekillerde sınanan karakterlerin dışarıyla temasları koptuğunda içeriyle temasları başlıyor. Evler hem sığınak olup hem birer hapishaneye dönüşürken apartman sakinleri birbirlerine yaklaşıyor; maskeler düşüyor, zaaflar görünüyor, sırlar ortaya dökülüyor.


“Her şey tersiyle kol kola girmiş ve ben olan bitenin hiçbir parçasını anlamıyorum. Nereye uzansam elimde kalıyor. Kendi içimdeki kuyuya yuvarlanıyorum, kâh baş aşağı kâh sırtüstü. Çocuk da benim anne de. Ölen de öldüren de. Göğsümü ezerek geçen küçük ayaklar, hayatımı ikiye yaran… Yaşasaydı ismi ne olurdu diye düşündüğüm anda artık biliyorum, bu geceden sonra hiçbir şey aynı kalmayacak. Peki ya ben yaşarsam, ismim ne olacak?”


Aslı Akarsakarya “Düşe Kalka” (öykü, 2009), “İçeride Kalanlar” (roman, 2016) ve “Buraya Kısıldık Sanırım”ın (öykü, 2021) yazarıdır. “Düşe Kalka” 2009 Yaşar Nabi Nayır Ödülü’ne, “Buraya Kısıldık Sanırım” 2021 yılında Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne değer bulundu. İlk kişisel fotoğraf sergisini 2010 yılında açtı ve 2017-2019 yılları arasında bir video/belgesel projesi olan “Woman In Me”ye (İçimdeki Kadın) hayat verdi.


İÇERİDE KALANLAR

Aslı Akarsakarya

Yapı Kredi Yayınları, 2023

Tür: Roman

156 s.

コメント


bottom of page