top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yahudi aile tuhaflıkları ve özgürlük arayışı üzerine, bol dikenli bir komedi

Adam Andrusier’in kendi büyüme hikâyesi İki Hitler Bir Marilyn, Yahudi aile tuhaflıkları ve özgürlük arayışı üzerine, bol dikenli bir komedi.

“Yine mi Naziler!” diye yakınıyor Adam’ın annesi, kahvaltıda babası gene Nazi İmparatorluğu’nun suçlarını heyecanla anlatmaya başlayınca. Ya da kayak tatiline gelmiş Alman bir aileye, Nazilerin yıktığı sinagoglarla dolu kartpostal koleksiyonunu gururla gösterdiğinde. Her yıl bütün aileyi zorla İsrail halk dansları kampına götürdüğünde de tek çıldıran annesi değil.


Derken Adam'ın önünde tüm bu hezeyandan sıyrılmak için bir yol beliriyor. Yaşadıkları ücra Londra banliyösüne taşınan bir ünlüden imza kopararak atıyor ilk adımını. Çok geçmeden Sinatra’dan Mandela’ya kadar herkese yazmaya, onlarla tanışmaya başlıyor. Artık her şeyi gölgede bırakan bir tutkusu var.


Adam Andrusier Kuzey Batı Londra'da yaşayan bir yazardır. King's College Cambridge'de müzik okudu. İlk kitabı Two Hitlers and a Marilyn, takıntılı bir imza koleksiyoncusu olarak geçirdiği çocukluğu konu alıyor ve 2021'de yayımlandı.


İKİ HİTLER BİR MARILYN

Adam Andrusier

Domingo Yayınevi, 2023

Çeviri: Sevda Deniz Karali

320 s.

Komentarze


bottom of page