top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Zamanı aşan bir sorgulama

Nobel Ödüllü J.M. Coetzee'nin İsa Üçlemesi, ikinci kitabıyla devam ediyor. Coetzee, İsa'nın Okul Günleri'nde ebeveynlik, akıl ile duygu arasındaki çelişkiler ve büyüme gibi zorlu meseleleri hem alegorik hem de gerçekçi bir şekilde ele alıyor.


David devamlı soru soran bir çocuktur. Simón ve Inés ise onu okula göndermez, Estrella'daki yeni evlerinde yetiştirirler. David oranın dilini öğrenir, arkadaş edinmeye başlar. Onu koruyan büyük köpekleri Bolívar da yanındadır.

Fakat David yedi yaşına geldiğinde okula yazılması gerekir. Böylece Dans Akademisi'ne kaydolur. İşte tam da burada, altın dans ayakkabılarının içinde gökten sayıları nasıl indireceğini öğrenir. Yetişkinlerin ne kadar korkunç şeylere muktedir olduğunu da yine burada öğrenecektir.


J.M. Coetzee, 1940'ta Güney Afrika'nın Cape Town kentinde doğdu. Avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olan Coetzee, Cape Town Üniversitesi'ni bitirdikten sonra Texas Üniversitesi'nde edebiyat doktorasını tamamladı, 1972'de Güney Afrika'ya dönerek Cape Town Üniver­sitesi'nde ders vermeye başladı.


İki uzun öyküden oluşan ilk kitabı Dusklands 1974'te yayımlandı. Coetzee, bu yapıtında,Vietnam'daki Amerikalılar ile Güney Afrika'da Hollandalı yerleşmeciler arasındaki koşutlukları irdeliyordu. Yazarın Barbarları Beklerken adlı romanı, 1980'de Güney Afrika'da büyük bir saygınlığı olan Central News Agency Edebiyat Ödülü'ne değer görüldü. İngiltere'nin en saygın edebiyat ödülü olan Booker Ödülü'nü ise 1983'te Michael K / Yaşamı ve Yaşadığı Dönem adlı romanıyla, 1999'da da Utanç adlı yapıtıyla, iki kez aldı.Aynı zamanda seçkin bir deneme yazarı olan Coetzee, 2003'te Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer bulundu.


İSA'NIN OKUL GÜNLERİ

J.M. Coetzee

Can Yayınları, 2022

Çeviri: Bülent O. Doğan

Dizi: Can Çağdaş

Tür: Roman

280 s.

Comments


bottom of page