top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Aykırı sayılanların hikâyesi

Çizgili Pijamalı Çocuk'un yazarı John Boyne'un yirmi dilde yayımlanan başyapıtı Kalbin Görünmez Öfkeleri, dünyadaki yerini bulmaya çalışan sıradan bir adamın sıradışı hikâyesi.Ödüllü yazar John Boyne'un başyapıtı olarak gösterilen Kalbin Görünmez Öfkeleri, coşku, mizah ve samimiyetle yoğrulmuş epik bir roman.


Kalbin görünmez öfkelerine rağmen yaşamak! 


Dublin-Amsterdam-New York üçgeninde geçen bir köklere dönüş ve kendini arayış yolculuğunu merkezine alan kitap, toplumsal normlara direnen aykırı ruhların yetmiş yıllık mücadelesini görünür kılıyor. 


Dini baskı ve kısıtlamaların, bireyin özgürlüğüne nasıl ket vurduğunun altını çizen bu epik eser; kimlik, ait olamama ve dışlanma sarmalında önlenemeyen şiddet vakalarına dikkat çekiyor. 


Kendi hayatınızın ne olursa olsun devam etmesi gerektiğini anladığınız bir noktaya varıyorsunuz. Yaşamayı veya ölmeyi seçiyorsunuz. 

Yirminci yüzyılın ikinci yarısında İrlanda'da gayrimeşru bir ilişki sonucu dünyaya gelen Cyril Avery kendini hiçbir zaman gerçek bir ''Avery'' gibi hissetmedi.


Ne biyolojik annesi ne de evlatlık verildiği zengin çift sarıp sarmalayabildi kayıp çocukluğunu.   


Yıllar boyunca çevresinde yükselen muhafazakâr ve baskıcı sesler yüzünden iç sesini hep susturmak zorunda kaldı. 


Boğuluyordu.


Değerlerinin, ilgilerinin ve tercihlerinin kabul görmediği bir toplumda daha fazla yaşayamazdı. Kaçmalıydı!


Kim olduğunu ve nereye ait olduğunu bir an önce bulmalıydı.


Mutluluğu aramaktan korkmamalıydı ve bunun için bedel ödemeye hazırdı. 


Azap içindeki ruhu özgürlüğüne kavuşmalıydı...  Dublin'den Amsterdam'a ve oradan da New York'a uzanarak iniş çıkışlarla, kalp kırıklıklarıyla ve cinselliğini keşfedişiyle dolu dolu yaşadı kaderini. 


Hikmet çağında kökleri onu geri çağıracaktı İrlanda'ya. 


Geçmişiyle yüzleşmesi, ardında bıraktığı kırık dökük ilişkileri onarması gerekiyordu...Cyril Avery'nin bir ömür kalbinde biriktirdiği öfkenin coşkun bir dışavurumu olan bu etkileyici roman, kendine karşı dürüst olmanın getirdiği manevi huzur ve mutluluğa övgü yapıyor. Başta İrlanda olmak üzere dünyanın yetmiş yıllık dönüşümüne kırık bir aynanın dağılan parçalarından bakmamızı sağlayan Kalbin Görünmez Öfkeleri, toplumsal değişimin bireysel özgürlüklere yansıması hakkında okuru derin düşüncelere itiyor. 


John Boyne

1971 yılında İrlanda'nın Dublin kentinde dünyaya gelen John Boyne, Dublin Trinity Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Yazarın 2006 yılında yayımladığı ve Nazi toplama kampları gerçeğini iki çocuğun gözünden anlattığı romanı Çizgili Pijamalı Çocuk, Miramax tarafından sinemaya uyarlanarak pek çok ödül aldı. Tüm dünyada milyonlarca satan kitap İrlanda listelerinde 80 hafta bir numarada kalarak büyük bir rekora imza attı ve New York Times'ın çok satanlar listesinin de zirvesine yükseldi. Boyne, çalışmalarına Dublin'de devam etmektedir.


KALBİN GÖRÜNMEZ ÖFKELERİ

John Boyne

Delidolu Kitap, 2024

Çeviri: Mert Doğruer

Tür: Roman

632 s.

Comentarios


bottom of page