top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Mart Şehitleri - Volker Kutscher

Daha önce Islak Balık, Sessiz Ölüm, Vaterland Dosyası ve Goldstein adlı kitapları yayımlanan Volker Kutscher’in yeni kitabı Mart Şehitleri’ni yine İletişim Yayınları tarafından yayımlanıyor.


Babylon Berlin dizisiyle ses getiren, siyasi polisiye türünün usta isimlerinde Kutscher bu kitabında 1930’lar Almanyası’nda başlayan, baskılar, işkenceler, ölümler ve siyasi çekişmelerle dolu bir hikâye anlatıyor.


Mart Şehitleri şüphe götürmeyen belgesel öğeler ile ince ince örülmüş bir kurmacayı, siyasi olayların karanlığı ile gündelik hayatın parıltılı anlarını aynı yörünge üzerinde hareket ettiren bir polisiye.


1933 yılının ilk ayları. Nazilerin seçim zaferleriyle çalkalanan Almanya’da herkes birbirinden şüphe etmeye başlamıştır. Reichstag yangını, ihbarlar, tutuklamalar, gazeteler üzerindeki baskı, işkenceler ve ölümler… Tüm bunlar olurken Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanan tuhaf olaylarla ilgili cinayetler işlenir. Delici bir aletle korkunç biçimde öldürülen gaziler, hastaneden kaçıp işleri karıştıran bir kadın, savaş suçları, yazdığı romanla ünlenmeye çalışan tekinsiz bir teğmen…


Volker Kutscher, komünist ve Yahudi avına çıkan siyasi şube ile artık çalıştıracak dedektif dahi bulamayan cinayet masası arasında mekik dokuyan Gereon Rath’ın beşinci vakasında siyasi polisiye türünün ustası olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.


“Kutscher’in tarihsel polisiyeleri, bir şanstır. Yazar, bir tarihçinin bilgisiyle, dramatürjik beceriyle ve roman karakterlerini titiz bir şekilde yöneterek anlatmayı biliyor. Karmaşık bir olay örgüsü kuruyor. Karmaşık fakat karışık değil.”

 

MART ŞEHİTLERİ

Volker Kutscher

Çeviren: Cem Sey

İletişim Yayınları, Ocak 2021, İstanbul

561 s.


Comments


bottom of page