top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Mektuplar – Sevim Burak


Türkçe edebiyatın özgünlüğü ile en dikkat çeken yazarlarından Sevim Burak, yaşayıp yazdığı zamanlardan bugünlere edebiyat tarihindeki yerini derinleştirip genişletmiştir. Kendi dönemini aşmış, yeni kuşaklarla sıkı bir bağ kurmuş, her dönemin okuruyla birlikte edebiyatı da yenilenmiş bir yazardır.


Böylesi değerli bir yazarı metinleriyle tanımak okur için eşsiz bir okuma deneyimidir kuşkusuz; ancak Sevim Burak metinleri ve Burak’ın yazarlığı bunun hep daha ötesine de bir çağrı bırakmıştır okuru için. Bunun nedeni Burak’ın edebiyat anlayışında gizlidir. Yaşamı ve edebiyatının iç içe geçen bir bütünlük olması okurlar için apaçık önlerinde duran metinler kadar yazarın hayatını da bilmeye dair bir merakı kışkırtmıştır.


Hasan Güçlü Kaya tarafından hazırlanan, Biri Yayınları’nca basılan Sevim Burak’a ait Mektuplar, yazarın takipçileri kadar, iyi edebiyat okurlarını, edebiyat araştırmacılarını ilgilendirecek bir hazine niteliğindedir. Yazara ait ilk kez karşılaşacağınız fotoğraflarla, özenli bir kronolojik dikkatle, daha önceki baskılar da titizlikle taranarak hazırlanmış bu kitap, mektup türüne ilişkin edebiyatımızdaki az sayıdaki parıltılı yapıttan biridir.


Mektuplar’da okur yalnızca bir yazarın yaşam dökümüyle karşılaşmayacak, onun edebiyat anlayışını, dönemin edebiyat eğilimleri ve ortamlarını, en önemlisi yazarın kendini bir edebiyatçı olarak kararlılıkla, özgünlüğünden ödün vermeden nasıl oluşturduğunu da, mektup türünün içten, hakikatli, samimi diliyle karşısında bulacaktır.


Tüm hayatı metinlerin içine gizlenmiş bir yazarın mektupları, bir giz ve yaşantı dökümü olmaktan çok, o yazarın yazıyla kendini yeniden var etmesinin, yazarak yaşamda kalma mücadelesinin değerli kayıtlarıdır. Okur için yazarın benzersiz evrenine bir kapı aralamadır. Bu kitapla okurlar Sevim Burak anlatısının yaratım süreçlerine tanık ve ortak olacak, bu kapıdan içeri gireceklerdir.
Yazar: Sevim Burak

Hazırlayan: Hasan Güçlü Kaya

2020, Biri Yayınları, 272 s.


Yorumlar


bottom of page